W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Borzęciczkach realizowany był projekt dofinansowany przez UE – „Mobilność edukacyjna kadry nauczycielskiej ERASMUS+”, Akcja 1 „Rozwój kompetencji pracowników SOSW w Borzęciczkach”. Do działań Erasmusa włączyła naszą szkołę Pani Dyrektor Aldona Klinkosz, koordynator programu. Całość rozpoczęła się w czerwcu 2021 r. od kursu nauki języka angielskiego.
Pierwszy wyjazd oparty na szkoleniu odbył się w Portugalii, w lipcu 2022 r. Prowadzony był przez specjalistów z organizacji Braga Mobility Open. Nauczyciele mieli okazję na wymianę zawodowych doświadczeń, porównywali warunki pracy, status nauczyciela w Polsce i w Portugalii. Wyjazd służył przede wszystkim pogłębieniu wiedzy z zakresu TIK – technologii informacyjno – komunikacyjnych stosowanych w pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną. Zwiedzanie Bragi, Porto, Fatimy, degustacja potraw regionalnych, należało do elementów wyprawy.
Kolejnym punktem „mobilności nauczycieli” z naszego Ośrodka, był pobyt w maju 2023r. w niemieckiej placówce Lebenshilfe Bad Gandersheim w miejscowości Seesen. Tym razem zadanie polegało na: obserwowaniu lekcji – Job shadowing, prowadzeniu zajęć - Teaching assignment, wymianie informacji o metodach i technikach pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dzięki temu zawiązały się znajomości, co sprzyja jeszcze lepszym kontaktom zawodowym. Był też czas na poznanie okolicy, historii Dolnej Saksonii, miejscowych specjałów.
Trzeci wyjazd to przełom listopada i grudnia 2023r. tym razem do Bukaresztu. Uczestnicy wyprawy brali udział w lekcjach przedmiotowych, zajęciach specjalistycznych. Poznali system edukacji w tamtejszych szkołach. Tym razem również nauczyciele wybrali się na wycieczkę – będąc w Rumunii warto zajrzeć do zamku Drakuli w Bran, w Transylwanii.
Początek grudnia ubiegłego roku to czas na ostatnią mobilność dla uczestników projektu, kierunek lotu to Neapol. Włoski system edukacyjny okazał się w teorii i praktyce bardzo ciekawy dla grona naszych nauczycieli. Tamtejsze szkoły specjalizują się w edukacji włączającej oraz efektywnym stosowaniu projektów edukacyjnych i multimediów w dydaktyce. Będąc zakwaterowanym w Pompejach, ruiny miasta zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza w 79 r. były na wyciągnięcie ręki. Neapol, Sorrento, Castellammare – to miejsca, które uczestnicy zwiedzili dzięki temu wyjazdowi.
Program Erasmus+ pozwolił nam zyskać sporo doświadczeń i nowych umiejętności przydatnych rozwojowi osobistemu i zawodowemu. Nauczyciele podejmują już działania na platformie e-Twinning oraz tworzą innowacje pedagogiczne. Poszerzamy umiejętności, korzystając coraz więcej z tego, co oferuje TIK. To wszystko przekłada się na pracę z uczniem i wzbogaca warsztat nauczyciela.
Tekst i zdjęcia: Renata Garsztka, Joanna Rychlik, Małgorzata Michalska