27 września br. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo przemysłowe – rola norm”. Wydarzenie patronatem merytorycznym objął Polski Komitet Normalizacyjny w Warszawie, a patronatem honorowym Wielkopolski Kurator Oświaty. Organizatorem tego wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Krotoszynie i Starosta Krotoszyński. Powiat Krotoszyński od kilku już lat, jako organ prowadzący szkoły ponadpodstawowe, organizuje lub wspiera inicjatywy w zakresie edukacji normalizacyjnej zawsze we współpracy z Polskim Komitetem Normalizacyjnym w Warszawie.
Bezpieczeństwo w przemyśle to kluczowy obszar działań i pojęcie o szerokim zakresie. Dotyczy zarówno instalacji i obsługi maszyn i linii produkcyjnych, jak też bezpieczeństwa indywidualnego pracowników. Jest to obszar wiedzy interdyscyplinarnej, której funkcjonalne zastosowanie jest niejednokrotnie bardzo trudne. Wraz z rozwojem informatycznego sterowania produkcją coraz poważniejsza staje się też kwestia cyberbezpieczeństwa w zakresie użytkowania maszyn i urządzeń.
Waldemar Wronecki – zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w imieniu organizatorów powitał i przedstawił licznie przybyłych gości:
- Juliusza Pocztę - Przewodniczącego Rady Powiatu Krotoszyńskiego,
- Pawła Radojewskiego - Wicestarostę Krotoszyńskiego,
- dr. inż. Zygmunta Niechodę - doradcę Prezesa PKN w Warszawie i zarazem wykładowcę akademickiego,
- Pawła Górskiego - kierownika Działu Edukacji Normalizacyjnej PKN w Warszawie,
- Rafała Brzezińskiego - kierownika Sektora Maszyn i Inżynierii PKN w Warszawie,
- Krzysztofa Krajewskiego - starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Poznaniu,
- Beatę Wawszczak - wizytatorkę Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu,
- dr. Tomasza Kozłowskiego - kierownika Oddziału Okręgowego PIP Inspektoratu w Ostrowie Wielkopolskim,
- Jacka Owczarka - starszego inspektora Oddziału Okręgowego PIP Inspektoratu w Ostrowie Wielkopolskim,
- Danutę Kułagę - Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krotoszynie,
- MariolęKoczorowską - Naczelnika Wydziasłu Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie,
- Darię Szpurtacz - dyrektorkę Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej,
- Andrzeja Kaczmarka - przedstawiciela firmy Max-Pol w Krotoszynie,
- Alinę Kajewską - instrukorkę powiatową KBP im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie,
- dyrektorki i nauczycieli szkół uczestniczących w tym wydarzeniu: Mirosławę Cichowlas - dyrektorkę ZSP nr 1 w Krotoszynie, Izabellę Kossakowską - dyrektorkę ZSP nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie, Magdalenę Karwik - nauczycielkę przedmiotów zawodowych w ZSP nr 2 im. K. F. Libelta w Krotoszynie, Karolinę Tomczak - Zmyśloną - wicedyrektorkę w ZSP im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp., Krzysztofa Niedbałę - nauczyciela przedmiotów zawodowych w ZSP nr 1 w Krotoszynie i Mariusza Filipiaka - nauczyciela przedmiotów zawodowych w ZSP nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie.
Wszystkich przybyłych Gości i młodzież powitał także Wicestarosta Krotoszyński – Paweł Radojewski. Niezwykle ciepłe słowa skierował do przybyłej na to spotkanie młodzieży, życząc wszystkim uczestnikom ciekawej i pełnej inspiracji konferencji.
Celem spotkania było przybliżenie wspomnianych zagadnień zarówno młodzieży, która w niedługim czasie rozpocznie działalność zawodową, jak i młodym przedsiębiorcom instalującym i wykorzystującym maszyny w swoich firmach.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie krotoszyńskich szkół ponadpodstawowych: ZSP nr 1 w Krotoszynie, ZSP nr 2 im. K. F. Libelta w Krotoszynie i ZSP nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie oraz koźmińskiego Zamku, czyli ZSP im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim wraz z opiekunami – nauczycielami przedmiotów zawodowych.
Do wygłoszenia prelekcji zaproszono kilku ekspertów prezentujących różne zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa przemysłowego, które z sobą korespondują na co dzień.
Referat wprowadzający pt. „Bezpieczeństwo przemysłowe i jego związek z normalizacją” wygłosił dr inż. Zygmunt Niechoda, a następnie były wystąpienia przedstawiciela organów nadzoru i kontroli – Państwowej Inspekcji Pracy Jacka Owczarka i przedstawiciela przedsiębiorców (firma Max Pol w Krotoszynie, a zarazem członek KT 322). Andrzeja Kaczmarka.
Na zakończenie było wystąpienie przedstawiciela PKN pt. Kierunki rozwoju normalizacji w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego, które wygłosił kierownik Sektora Maszyn i Inżynierii - Rafał Brzeziński.
Podsumowania tegorocznej konferencji normalizacyjnej dokonał Przemysław Wójcik - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie (zarazem współpomysłodawca organizacji konferencji).
Przemysław Wójcik wspólnie z Juliuszem Pocztą wręczyli prelegentom podziękowania i symboliczne upominki.
Juliusz Poczta w imieniu Rady Powiatu Krotoszyńskiego serdecznie pogratulował organizatorom za pomysł, przygotowanie i realizację tego projektu, a młodzieży dyrektorom oraz nauczycielom życzył wytrwałości zaangażowania w pogłębianiu wiedzy z tej ważnej i trudnej dziedziny.
Na zakończenie prowadzący Konferencję zaprosił w imieniu organizatorów na skromny poczęstunek, który przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie kształcąca się w zawodzie technik kelner. Degustacji wypieków i deserów towarzyszyły ciekawe rozmowy na temat edukacji zawodowej i realizacji kolejnych ciekawych projektów. Szczegóły przekażemy już wkrótce.
Tekst: EKSZdjęcia: Małgorzata Krupa
