W miniony czwartek ogłoszono werdykt kapituły i wręczono nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb”. Uroczystość odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie.
Od kilkunastu lat mieszkańcy powiatu zgłaszają kandydatury osób, organizacji, przedsiębiorstw, instytucji i klubów sportowych wyróżniających się swą działalnością na rzecz lokalnego środowiska. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, zrezygnowano z przyznania nagrody. Po rocznej przerwie po raz kolejny uhonorowano zasługi na rzecz naszej „Małej Ojczyzny”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. starostowie, przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego, radni, włodarze miast i gmin powiatu krotoszyńskiego, kierownicy powiatowych jednostek, instytucji i służb, członkowie kapituły, osoby nominowane do nagrody.
Po części oficjalnej wystąpił zespół New Jazz Band, po czym starosta zaprosił gości na poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie.
Nagroda, jaką otrzymują laureaci
to płaskorzeźba wykonana ze srebra ze złoceniami, przedstawiająca okaz dębu szypułkowego rosnącego na terenie nadleśnictwa Krotoszyn.
Przyznawana jest ona w pięciu kategoriach: nauka/kultura, działalność społeczna, działalność gospodarcza, oświata oraz sport. Ze wszystkimi zgłoszeniami zapoznają się członkowie kapituły, złożonej z powiatowych radnych, przedstawicieli samorządów miast i gmin powiatu krotoszyńskiego, przedstawicieli lokalnej prasy oraz laureaci poprzedniej edycji nagrody.
Regulamin mówi, iż spośród zgłoszonych kandydatur w każdej z kategorii należy wybrać trzy nominacje, a następnie z nich wyłaniany jest laureat. Zasady proste, ale rzeczywistość po raz kolejny okazała się inna. W tym roku tylko w dwóch kategoriach wyłoniono trójkę nominowanych. W kolejnych dwóch z uwagi na liczbę zgłoszeń - były dwie nominacje, a w jednej natomiast nominowanych mieliśmy aż czterech.
Kategoria NAUKA, KULTURA
Kandydatury:
- Stowarzyszenie Rodzina Ułańska w Krotoszynie w barwach 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich, zgłoszone przez p. Zbigniewa Brodziaka
- Ewa Bukowska, dyrektor Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej, zgłoszona przez: Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej
- Marcin Ziętkiewicz, nauczyciel z Koźmina Wlkp., zgłoszony przez Burmistrza Koźmina Wlkp.
- Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Rozdrażewie, zgłoszone przez Wójta Gminy Rozdrażew
- Stefan Konieczny, regionalista, były dyrektor LO w Krotoszynie, zgłoszony przez redakcję Rzeczy Krotoszyńskiej
- Tadeusz Lawrenz, były dyrygent Orkiestry Dętej w Sulmierzycach, zgłoszony przez: Koło Śpiewacze Cecylia w Sulmierzycach
- Krotoszyńska Orkiestra Dęta, zgłoszona przez Burmistrza Krotoszyna
- Chór Izydorki w Biadkach, zgłoszony przez Burmistrza Krotoszyna
- Zdunowski Zespół Wokalny, zgłoszony przez Burmistrza Zdun
W tej kategorii nominację otrzymali: Stowarzyszenie Rodzina Ułańska w Krotoszynie, Ewa Bukowska i Stefan Konieczny.
Laureatem zostało Stowarzyszenie Rodzina Ułańska w Krotoszynie. Jego członkowie od ponad 10 lat członkowie tej organizacji popularyzują i kontynuują najlepsze tradycje wielkopolskich ułanów. Umundurowani, wyposażeni jak na przedwojenną kawalerię przystało, są zawsze ozdobą świąt narodowych, uroczystości i festynów. Wśród młodego pokolenia niestrudzenie krzewią tradycje patriotyczne i umiłowanie historii.
Nie tylko potrafią jeździć konno i posługiwać się szablą, ale kiedy trzeba - niosą pomoc potrzebującym. Za taką postawę zostali odznaczeni krzyżami kawaleryjskimi, a od prezydenta RP otrzymali brązowe Krzyże Zasługi.
Kategoria DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
Kandydatury:
- Firma Henmar Cabins Koźmin Wlkp., zgłoszona przez Burmistrza Koźmina
- Restauracja Impuls Zduny, zgłoszona przez Burmistrza Zdun
W tej kategorii nominację otrzymały obydwie zgłoszone kandydatury.
Laureatem została Restauracja IMPULS Zduny. To biznes rodzinny, który powstał przed trzydziestu laty. Działalność w gastronomii jest ciężkim kawałkiem chleba. Kiedy inni się bawią - ty pracujesz! A co dopiero, jak w tę pracę angażujesz całą rodzinę! Tak właśnie było w przypadku Państwa Stanisławskich i Swora ze Zdun. Staraniem kolejnych pokoleń powstała restauracja słynąca ze wspaniałej regionalnej kuchni, podlanej ostatnio – dzięki najmłodszej generacji – doskonałym piwem z lokalnego browaru.
Kategoria DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
Kandydatury:
- Stowarzyszenie Chorągiew Wielkopolska ZHP Hufiec ZHP Koźmin Wlkp., zgłoszona przez: Burmistrza Koźmina Wlkp.
- Irena Marszałek, przewodnicząca Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krotoszynie, zgłoszona przez panią Marię Rybę-Kryś
- Niezależny Krajowy Związek Zawodowy Solidarność Weteranów Pracy w Zdunach, zgłoszony przez Burmistrza Zdun
- Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zdunach, zgłoszony przez Burmistrza Zdun
- Andrzej Czajka, bisnesmen – społecznk z Rozdrażewa, zgłoszony przez panie Darię Czajkę-Filipiak, Natalię Czajkę-Mizerną i Patrycję Czajkę-Dąbrowską
W tej kategorii nominację otrzymali: Hufiec ZHP Koźmin Wlkp., Irena Marszałek i Andrzej Czajka.
Laureatką została Irena Marszałek. Ta wspaniała, pogodna osoba zwana jest prezeską wszystkich krotoszyńskich emerytów. Najpierw szefowała kołu w Kobiernie, by w roku 2013 zostać przewodniczącą Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Krotoszynie. Ta dostojna organizacja w tym roku świętuje zresztą 60-lecie istnienia. Irena Marszałek to doskonała organizatorka, kronikarka, mistrzyni kulinarna i artystka w jednej osobie!
Kategoria OŚWIATA
Kandydatury:
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krotoszynie, zgłoszony przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSP nr 2 im. K.F. Libielta w Krotoszynie
- Izabela Kossakowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie, zgłoszona przez panią Mariolę Ilnicką
W tej kategorii nominację otrzymały obydwie zgłoszone kandydatury.
Laureatką została Izabela Kossakowska. Kieruje ona szkołą, która jest kuźnią fachowców dla miejscowych firm. Aby nadążyć za wymaganiami rynku pracy szkoła angażuje się w bardzo wiele projektów unijnych, dzięki którym powstają nowe pracownie, a uczniowie zdobywają nowe kwalifikacje i odbywają praktyki także poza granicami kraju.
Kategoria SPORT:
Kandydatury:
- Klub Sportowy Krotosz Krotoszyn, zgłoszony przez zarząd klubu
- Koźmiński Klub Karate Do Shotokan, zgłoszony przez Burmistrza Koźmina Wlkp
- Piotr Robakowski, nauczyciel wychowania fizycznego i trener młodych siatkarzy w UKS Piast Krotoszyn, zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie
- Stowarzyszenie UKS Doliwa Rozdrażew, zgłoszony przez Wójta Gminy Rozdrażew
- Stowarzyszenie LAB Krotoszyn, zgłoszone przez panią Agnieszkę Brukwicką
- Paulina Stempniak, młoda lekkoatletka z Koźmina Wlkp., zgłoszona przez Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp.
- UKS Shodan Zduny, zgłoszony przez Burmistrza Zdun
- Andrzej Jan Migaj, prezes i trener KS Front Line Academy z Sulmierzyc, zgłoszony przez Burmistrza Sulmierzyc
- Łukasz Kaczmarek z Krotoszyna, reprezentant Polski w siatkówce, zgłoszony przez pana Daniela Borskiego
Z uwagi na remis w pierwszej turze głosowania przez członków kapituły - nominację w tej kategorii otrzymali: UKS Shodan Zduny, Piotr Robakowski, Paulina Stempniak, Łukasz Kaczmarek.
Laureatem został Łukasz Kaczmarek. Warto przypomnieć, że przed laty został on laureatem innej nagrody starosty krotoszyńskiego – Sportowej Nadziei Powiatu. Z dawnego siatkarskiego młodzieżowca wyrósł reprezentant Polski w siatkówce, olimpijczyk, członek najlepszej drużyny roku - Zaksy Kędzierzyn Koźle. Jego kariera jest wzorem dla młodzieży – nie tylko pod kątem ogromnych sukcesów, ale także prospołecznej, pełnej empatii i skromności postawy życiowej.
Tekst: Małgorzata KrupaZdjęcia: Grzegorz Ziętkiewicz