W tym tygodniu w ramach cyklicznej akcji pod nazwą „Środa z profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film z udziałem ekspertów oraz ulotkę zawierającą informacje nt. skutecznego mycia rąk.
Na każdym centymetrze kwadratowym skóry dłoni może żyć nawet do 5 mln komórek bakterii.
Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów.
Wystarczy myć ręce przez kilkadziesiąt sekund, by oczyścić je z 90% bakterii.
Czym jest mycie rak ?
Mycie rąk to czynność higieniczna polegająca na usunięciu z powierzchni skóry dłoni i nadgarstków m.in. widocznych zanieczyszczeń, wirusów, bakterii w celu zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kontaktową. Czynność ta jest wykonywana przy użyciu wody lub innego płynu, najczęściej z dodatkiem mydła.
Dlaczego mycie rąk jest ważne?
Na rękach oprócz fizjologicznej mikroflory skóry mogą znajdować się groźne drobnoustroje, które przedostały się na powierzchnię dłoni po zetknięciu z zanieczyszczoną powierzchnią Mogą to być np. rotawirusy i norowirusy (odpowiedzialne za biegunki, grypę żołądkową), gronkowiec złocisty (powoduje zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe), jaja tasiemca i owsika
W celu zwiększenia bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko zarażenia lub infekcji, mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund. Nadmierne czyszczenie rąk może jednak spowodować wysuszenie skóry dłoni. Dlatego należy pamiętać, by dodatkowo regularnie kremować ręce.
Profilaktyka
Częstotliwość mycia rąk zależy od naszej pracy, wykonywanych czynności i stylu życia. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i dokładnie myć ręce w następujących sytuacjach:
przed każdym kontaktem z żywnością i spożyciem posiłku;