W dniu 20 stycznia 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Przewodniczącego Rady Powiatu Krotoszyńskiego Piotra Osucha w sprawie możliwości budowy zbiornika retencyjnego ORLA-KLATKA w gm. Koźmin Wlkp. oraz drastycznie pogarszającej się sytuacji hydrologicznej i hydrogeologicznej na terenie powiatu krotoszyńskiego.
W spotkaniu udział wzięli: Starosta Krotoszyński Paweł Radojewski, Dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie Piotr Kozdrój wraz z przedstawicielem biura w Krotoszynie Dariuszem Zawadą, Leśniczy Leśnictwa Smoszew Andrzej Piesyk, Przewodniczący Komisji Budżetowo-Gospodarczej i Rolnictwa Przemysław Jędrkowiak oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Danuta Kułaga wraz ze starszym inspektorem Mariuszem Woźnym.
Powiat Krotoszyński znajduje się na terenach objętych tzw. „stepowieniem wielkopolski” z jednym z najniższych opadów rocznych w Polsce wynoszącym ok 550 mm. Skutek ten widoczny jest „gołym okiem” obserwując wody powierzchniowe czy podziemne, których stan zmniejsza się z roku na rok jak i obserwując strukturę gleb, gdzie następuje jej stepowienie. W konsekwencji doprowadza to do zmniejszenia ilości dostarczanej wody dla ludności, spadkiem plonów w rolnictwie czy degradacją ekosystemów wodnych.
W związku z powyższym należy jak najszybciej podjąć działania mające na celu zmniejszenie negatywnych skutków wywołanych zmniejszającymi się zasobami wodnymi w powiecie krotoszyńskim. Można tego dokonać zwiększając retencję wodną, poprzez wybudowanie zbiornika wodnego.
W związku z powyższym, władze powiatu poczynają wszelkie kroki w celu ujęcia zbiornika wodnego w Planach Gospodarowania Wodą, czego następstwem mogłoby być jego wykonanie. Głównym celem zbiornika będzie magazynowanie wody, a przyszłościowo, co niezwykle ważne - zasilanie wód podziemnych. Dodatkowo budowa zbiornika przyczyni się do :
- Podniesienia poziomu wód gruntowych w strefie oddziaływania zbiornika ,
- Lokalnej zmiany mikroklimatu,
- Wyrównanie przepływów w rzece Orli a tym samym zmniejszenie zagrożenia powodziowego,
- Zmniejszenie erozji koryta rzeki Orli,
- Aktywizacja spędzania wolnego czasu – atrakcyjne miejsce na sport i rekreację.
Zdjęcia: Małgorzata Krupa