Cyfrowe urzędy dzięki unijnej dotacji!

27 września 2017 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Krotoszynie odbyła się inauguracja projektu  pn. Wdrożenie wysokiej jakości e-usług administracyjnych w gminie Krotoszyn, Kobylin, Rozdrażew, Koźmin Wielkopolski, Zduny, Sulmierzyce i w Powiecie Krotoszyńskim.

Ten partnerski projekt, realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 (Poddziałanie 2.1.1),  zakłada m.in. wprowadzenie kilkudziesięciu e-usług w urzędach na terenie powiatu oraz wprowadzenie w nich elektronicznego obiegu dokumentów, cyfrowych systemów obsługi rady czy nowych stron internetowych.

Dzięki temu przedsięwzięciu mieszkańcy będą mogli wkrótce załatwić wiele spraw w urzędzie miejskim/gminny lub starostwie, bez wychodzenia z domu. Zakres rzeczowy projektu obejmuje bowiem realizację zadań przyczyniających się do rozwoju elektronicznych systemów obsługi obywateli oraz systemów wspomagających funkcjonowanie administracji publicznej.

Projekt obejmuje uruchomienie systemów teleinformatycznych, zakup sprzętu komputerowego i przeprowadzenie szkoleń.
Partnerem wiodącym projektu jest Miasto i Gmina Krotoszyn, a partnerami: wszystkie pozostałe samorządy miejskie/gminne z terenu powiatu oraz Powiat Krotoszyński.  

Celem bezpośrednim realizacji projektu jest zwiększenie poziomu wykorzystania technologii informacyjno- komunikacyjnych w procesie udostępniania zasobów i realizacji zadań publicznych na terenie powiatu krotoszyńskiego.
 
Zmiana ta spowoduje m.in.:
- skrócenie czasu niezbędnego do załatwienia danej sprawy
  (oszczędność czasu pracowników urzędów i mieszkańców),
- zmniejszenie kolejek w urzędach,
- ograniczenie kosztów paliwa po stronie mieszkańców,
- ograniczenie kosztów eksploatacyjnych po stronie urzędów,  lepszą organizację pracy i usprawnienie rejestru prowadzonych spraw w urzędach..
 
Załatwianie spraw w urzędzie będzie teraz łatwiejsze dla osób niepełnosprawnych, opiekujących się małymi dziećmi, osobom w podeszłym wieku czy zamieszkałym z dala od urzędu, zwłaszcza nieposiadającym samochodu. Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się w załączonej prezentacji.
 
 
Tekst: A. Augustyniak UM Krotoszyn/M. Wiśniewska, zdjęcia: M. Menzfeld UM Krotoszyn
 {gallery} 00-2017/10-Pazdziernik/01-Projekt{/gallery}