Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyńska Setka Rowerowa

21 września odbyła się XII edycja Krotoszyńskiej Setki Rowerowej z udziałem 104 rowerzystów z Poznania, Wrocławia, Kościana, Ostrowa, Ostrzeszowa, Pleszew, .Rawicza, Jarocina, Słupcy i wielu mniejszych miejscowości  woj. wielkopolskiego. Organizatorem „SETKI” był Zarząd Oddziału PTTK,  Klub Turystyki Rowerowej „PELETON” i Oddziałowa Komisja Turystyki Kolarskiej  przy finansowy Urzędu Miasta i Gminy Krotoszyn oraz Starostwa Powiatowego w  ramach ofert konkursowych dla organizacji pozarządowych.

Od godz 7.30 na krotoszyńskim Rynku zaczęli zbierać się uczestnicy Setki. Jola Śliwicka i Otylia Puchała zapraszają  uczestników do  podpisywania listy uczestnictwa oraz wydają  kanapki i  wodęza mówione przez kierowniczkę biura PTTK Olę Piotrowską oraz mapki, bony na posiłki, rajdowe metalowe znaczki  i naklejki samoprzylepne.  Koledzy prowadzący poszczególne grupy rozdają kolorowe tasiemki i tworzą tym samym rajdowe grupy. Pod koniec tej części organizacyjnej komandor Setki Kaziu Puchała zaprasza uczestników na schody Ratusza do wspólnej tradycyjnej fotki, po której wita uczestników i przedstawia jej przebieg.

Rozpoczynamy start grup, z których pierwszą prowadzi Adam Dąbrowski, a ostatnią siódmą Antoni Azgier. Początkowo pogoda pochmurna, ale stosunkowo ciepło. Tuż po starcie w kierunku Zdun wychodzi słońce, które towarzyszy nam już do końca trasy. Najpierw ścieżką rowerową  do Zdun i dalej przez Baszków do Kobylina. Teraz mamy najtrudniejszy odcinek, bo do skrętu na Smolice jedziemy dość ruchliwą DK 36. Na szczęście wszyscy przejechaliśmy bezpiecznie.  W Smolicach ostatnia grupa zrobiła sobie przerwę na odwiedzenie pałacu i kościoła parafialnego. Tu przychodzi na myśl pomysł. Może należałoby skrócić  Setkę o jakieś 15-20 km po to by przyjezdnym  zaprezentować jakieś ciekawe obiekty turystyczno-krajoznawcze naszego powiatu. Ze Smolic tras prowadziła przez Czeluścin i Magdalenkę do Pępowa i dalej przez Sroki i Zalesie do Łagiewnik. Tu dzięki staraniom Edyty i Jarka Szymczaków mieliśmy dłuższy odpoczynek i poczęstunek. Bardzo smaczny placek drożdżowy ze śliwkami i pyszna kawa/herbata poprawiły humory i pozwoliły uzupełnić nadwątlone siły. W trakcie posiłku Antoni Azgier  rozdał chętnym testy o tematyce krajoznawczej.  Zebranie odpowiedzi i wspólna fotka zakończyły przyjemną wizytę u łagiewnickich strażaków i pań z Koła Gospodyń Wiejskich, którym serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie. Niestety jest problem, bo jeden z kolegów ma kłopoty z arytmią i musiał wsiąść do samochdu technicznego Straży Miejskiej.

Ruszamy dalej przez Targoszyce do Kromolic. Tym razem gumę łapie (co za idioci rozbijają szklane butelki na jezdniach lub ścieżkach rowerowych) A. Azgier. D tego dochodzi zerwany klucz i nie ma wyjścia - trzeba rower ładować na przyczepkę. Za Wyrębinem kolejny pechowiec i mamy w samochodzie komplet i tak dojeżdżamy do boiska ZSP nr 1 w Koźminie. Tu ja naprawiam koło, a drugi pechowiec zamienia się rowerem z niedysponowanym kolegą i już prawie w komplecie zmierzamy do Grębowa. Niestety, dotychczas wspomagający nas wiatr wieje teraz od czoła i niektórzy uczestnicy mają z tym problem. Szczególnie na otwartym terenie pomiędzy Trzemesznem i Rozdrażewem oraz z Dąbrowy do Kobierna. Wreszcie Krotoszyn. Objeżdżamy Jezioro Odrzykowskie i przez Plac Szkolny oraz ul. Kamienną, Sulmierzycką, Wiewiórowskiego i KBS  meldujemy się punktualnie zgodnie z regulaminem na mecie Setki.

Najpierw gorący  posiłek w postaci  sytej zupy, a na deser drożdżowe ciasto i do wyboru kawa lub herbata serwowane przez prezesa ZO PTTK Karola Piotrowskiego i kierowniczkę biura Olę Piotrowską. Rozpoczynamy zakończenie setki. Na początek kol A. Azgier ogłasza wyniki konkursu krajoznawczego, a nagrody wręcza prezes KTR Peleton Kazimierz Puchała. Zwycięzcami Konkursu zostali w kolejności: Tomasz Koszyk Niepruszewo, Paweł Duczmal Ostrów, Kazimierz Jankowiak Włoszakowice, Karol Ostój Krotoszyn i Paweł Robakowski Krotoszyn. Następnie Jola Śliwicka wywołuje najwcześniej urodzoną parę uczestników, którą okazali się Maria i Kazimierz Jankowiakowie z Włoszakowic, a najmłodszymi uczestnikami okazali się Adam Ostój lat 12 (już po raz trzeci pokonał setkę) i Jagoda Fąferek  lat 16  oboje z Krotoszyna. Kolejnym punktem podsumowania Setki było losowanie nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsorów tj firmę Lamis Marka Suta, MIL-TRANS Tomasza Milera, EKO –SIÓDEMKĘ, A-T Krotoszyn i salon rowerowy „pro- aktiva” Dawida Andrejczuka.

Na zakończenie prezes KTR „PELETON” podziękował uczestnikom za tak liczny udział i zaprosił na kolejną XIII Setkę. Jola Śliwicka podziękowała sponsorom, których z roku na rok przybywa,  co  cieszy zarówno organizatorów jak i uczestników. W imieniu uczestników podziękowanie za wzorową organizację, wspaniałą atmosferę i piękną słoneczną pogodę złożył organizatorom kol Kaziu Jankowiak 11-krotny uczestnik krotoszyńskich setek.

Tekst i zdjęcia: Antoni Azgier, KTR „PELETON”