Wirtualny spacer po urzędzie

Zawalcz o swoje Serce !

Powyższym hasłem organizatorzy, tj. Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” i Stowarzyszenie „Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej” przy finansowym wsparciu Powiatu Krotoszyńskiego w ramach Otwartego Konkursu Ofert zapraszają mieszkańców powiatu krotoszyńskiego w dniu 28 września 2019 roku na kolejny „SPACER DLA SERCA”, spacer będący formą profilaktyki wstępnej w chorobach serca i układu krążenia. Spotykamy się o godz. 10,00 na krotoszyńskim rynku i ruszamy na dostosowaną do fizycznych możliwości każdego uczestnika trasę spacerową której zakończenie przewidziano w Szkole Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im Jana Pawła II w Krotoszynie.

Realizowane od kilku lat przedsięwzięcie ma charakter imprezy profilaktyczno-edukacyjnej z zakresu problemów sercowo-naczyniowych będących w dniu dzisiejszym główną przyczyną przedwczesnych zgonów. Coraz częściej umieramy z powodu zaburzeń pracy serca i układu krążenia zapominając w codziennym życiu, że serce jest najważniejszym, niezmiernie skomplikowanym i wrażliwym organem o który należy dbać prowadząc zdrowy dla tego organu tryb życia. Stąd potrzeba stosowania podstawowych zasad profilaktyki, zdobywania niezbędnej wiedzy zdrowotnej oraz eliminowania czynników ryzyka  wystąpienia choroby. Profilaktyka w codziennym życiu oznacza bowiem działania mające na celu utrzymanie naszego organizmu w zdrowiu przez wcześniejsze eliminowanie zagrożeń, to także szybka reakcja na objawy choroby, o których informuje nasz własny organizm oraz szybkie podjęcie procesu leczenia, który nie dopuści do dalszego postępu choroby.

Wśród najważniejszych i najczęściej występujących chorób serca wyróżnia się chorobę wieńcową, zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność mięśnia sercowego, miażdżycę oraz wady wrodzone, z którymi się rodzimy nie mając na to żadnego wpływu. Natomiast w większości przypadków do chorób serca przyczynia się powszechnie występujący stres, siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz nadmiar rozmaitych używek (papierosów, alkoholu …), a o tych elementach naszego życia i ich zmianie decydujemy sami.

Podejmowanie świadomych decyzji zdrowotnych wymaga jednak znajomości podstawowych zagadnień w tym zakresie. Odpowiednie wskazówki i porady uzyskasz  uczestnicząc w tegorocznym „Spacerze dla Serca” w trakcie którego:

  • poznasz podstawowe objawy ostrzegawcze chorób serca i układu krążenia oraz sposób kontroli swego zdrowia w tym zakresie,
  • skorzystasz z konsultacji kardiologicznych prowadzonych przez ekipę specjalistów pod przewodnictwem profesora dr hab. Macieja Lesiaka – Kierownika Katedry  Kardiologii i Kliniki Kardiologii w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – pierwszeństwo konsultacji dla uczestników „spaceru” legitymujących się pamiątkową plakietką,
  • spróbujesz zalecanych dla zdrowia potraw oraz poznasz przepisy na ich wykonanie w warunkach domowych.

Warto obserwować swój organizm aby nie przegapić chwili pojawienia się pierwszych objawów choroby, a w tym przypadku podstawowe znaczenie ma znajomość czynników ryzyka  i dolegliwości, które winny każdego zaniepokoić. Jeżeli zatem zaobserwowałeś u siebie takie objawy jak ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, występujące często duszności i zmęczenie, obrzęki, omdlenia skorzystaj z organizowanego przedsięwzięcia zdrowotnego a wzmocnisz swoje serce, poszerzysz posiadaną wiedzę zdrowotną i utrwalisz propagowane systematycznie zasady zdrowego i aktywnego stylu życiu.