Wirtualny spacer po urzędzie

Dziesięć lat przyjaźni polsko-węgierskiej

Powiat Krotoszyński świętuje dziesięciolecie partnerstwa ze Związkiem Gmin Marcali na Węgrzech. Z tej okazji w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp. zorganizowano wieczór polsko – węgierski, którego głównym punktem był występ Zespołu Ludowego BAGLAS.

24 kwietnia 2009 roku Rada Powiatu Krotoszyńskiego podjęła uchwałę o przystąpieniu do partnerstwa ze związkiem gmin Marcali. Pięć miesięcy później, 11 września 2009r. w auli I LO w Krotoszynie podpisano umowę o partnerstwie. Podpisali ją – ówczesny starosta krotoszyński Leszek Kulka, ówczesny Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Stanisław Szczotka oraz  Przewodniczący Związku Gmin Marcali Dr László Sütó.

Do partnerstwa – jak podkreślił w swym jubileuszowym wystąpieniu starosta S. Szczotka – doszło dzięki wcześniejszemu partnerstwu gmin – Koźmina Wlkp. i Balatonamariafurdo, która należy do związku Marcali.

Podczas wieczoru, obok starosty krotoszyńskiego przemawiał także starosta węgierski dr László Sütó. Podkreślił on przyjacielski charakter współpracy, która jest najlepszym przykładem integracji europejskiej. Obu samorządom gratulowali także przedstawiciele gmin – Koźmina Wlkp., Kobylina, Zdun i Krotoszyna.

Współpraca powiatu z węgierskim partnerem jest niezwykle owocna i polega przede wszystkim na wymianie grup zawodowych i społecznych. Kwitnie zwłaszcza wymiana kulturalna. Na Węgrzech gościły m.in. zespoły ludowe KROTOSZANIE i KOŹMINIACY, Krotoszyński Chór Kameralny, zespoły KGW z terenu powiatu. W Polsce występowały m.in. Chór CALYPSO z MARCALI i zespół BAGLAS. Ten ostatni uświetnił także wieczór polsko – węgierski fantastycznym pokazem węgierskich tańców ludowych.

Wieczór odbył się w Koźminie, gdyż właśnie szkoły „w zamku” mają wymianę partnerską z jedną z węgierskich szkół, o czym mówił nauczyciel ZSP Zbigniew Romała.

Tekst: Marzena Wiśniewska
Zdjęcia: Małgorzata Krupa