Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyńscy artyści w Germersheim

Grupa artystów z powiatu krotoszyńskiego wzięła udział w obchodach Dnia Europejskiego przygotowanych w niemieckim Germersheim – stolicy partnerskiego powiatu. Uczestnicy obchodów mogli podziwiać przywiezione przez krotoszynian prace: obrazy, wyroby ze słomy, artystyczne świece, ręcznie malowane bombki i kartki.

W miniony czwartek, 9 maja 2019 r. w Gesmersheim świętowano Dzień Europejski. Organizatorzy  przy wsparciu tamtejszego urzędu miejskiego przygotowali wiele atrakcji, w tym międzynarodową wystawę plastyczną. Do udział w tej wystawie zaprosili artystów z własnych miast partnerskich oraz powiatów współpracujących z powiatem Germersheim. Stąd udział reprezentacji powiatu krotoszyńskiego.

Zamysłem organizatorów była prezentacja dzieł malarskich, rzeźb i sztuki ludowej w kilku wybranych miejscach w mieście. Dla krotoszynian przeznaczono miejską bibliotekę, gdzie na ścianach pomiędzy zbiorami zawisły obrazy Mirosława Bąkowskiego – artysty malarza z Kobylina, a także słomiane dekoracje Piotra Barańczaka – mistrza wyrobów ze słomy z Trzemeszna.

Wystawa potrwa do końca maja. Jej wernisaż odbył się właśnie 9 maja w auli Gimnazjum Goethego w Germersheim. Doskonale prezentowała się strefa przygotowana przez nasz powiat, gdzie oprócz wybranych prac Bąkowskiego i Barańczaka, można było podziwiać świece produkowane przez koźmińską firmę Adpal, ręcznie malowane bombki z firmy Lotos (również z Koźmina Wlkp.) oraz kartki okolicznościowe wykonane przez Małgorzatę Krupę – pracownicę Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Krotoszynie. Atrakcją był również pokaz wyplatania słomianych ozdób prowadzony przez Piotra Barańczaka.

Oprócz wernisażu tego dnia w kilku miejscach odbywały się koncerty pod wspólnym tytułem „Głos dla Europy”, a jednemu placów oficjalnie nadano nazwę „Plac Europejski”.

Kolejny dzień dla gości z Krotoszyna również upłynął pod znakiem kultury. Przed południem krotoszynianie zwiedzali XIX-wieczną twierdzę,  gdzie mogli podziwiać kunszt budowniczych i możliwości wykorzystania dawnych obiektów (w części twierdzy mieści się szkoła muzyczna i sale wystawowe). Później zwiedzali dwie wystawy: w pobliskim Jockgrim – mieście zwanym wylęgarnią artystów (z uwagi na specyficzny klimat sprzyjający twórczości artystycznej) oraz w Minfeld – niewielkim miasteczku słynącym z plenerowej prezentacji prac rzeźbiarzy z całego świata.

Tekst i zdjęcia: PR