Wirtualny spacer po urzędzie

XLVII Krajoznawczy Zlot Młodzieży i Święto Roweru

13 kwietnia br. Zarząd Oddziału PTTK i Oddziałowa Komisja Turystyki Kolarskiej przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Krotoszynie zorganizowały XLVII Krajoznawczy Zlot Młodzieży i Święto Roweru z metą pod grzybkiem ŻBIK.

W Zlocie ogółem udział wzięło 66 turystów pieszych i rowerowych z UTW „Pędziwiatry”, KTR „Peleton”, Koło Miejskie, SOSW Konarzew oraz turyści indywidualni. Zlot rozpoczął się nietypowo, bo każda grupa startowała o innej godzinie. Najpierw o godz. 9.00 wystartowali rowerzyści z UTW pod opieką komandora Julka Poczty i Andrzeja Chmielarza. Pół godziny później wystartowała ekipa Peletonu z Otylią Puchałą, a o godz. 10.00 na trasę ruszyli turyści piesi pod opieką Władka Szymczyka. Ich trasa wiodła przez park i dalej ulicami Zdunowską, Łąkową, Bolewskiego do Szańca Pamięci 56 pp. Dalej wyznakowaną Edukacyjną Ścieżką Ekologiczną do restauracji Leśniczówka i duktami leśnymi pod grzybek Żbik.

„Pędziwiatry” wybrały trasę na Chachalnię i dalej Ujazd, Trzebicko. Tu zwiedzili zabytkowy kościół pw. św. Macieja i przez Biadaszkę, Cieszków i Zduny dojechali do Krotoszyna. Teraz ul. Transportową dotarli do mety.

Turyści z Peletonu wybrali trasę przez Salnię i Baran do Dzierżanowa. Dalej przez Rojew, Lipowiec i Trzaski dojechali do pałacu w Baszkowie. Tu krótki odpoczynek i ruszamy do Zdun. Na kolejny przystanek prawie równocześnie docierają rowerzyści z UTW i KTR. Małe pogaduszki, wspólna fotka i jedziemy razem ścieżką rowerową do Krotoszyna. Pogoda niezła do jazdy na rowerze choć utrudnieniem był zbyt zimny wiatr, który nie tylko ziębił palce, ale i utrudniał jazdę. Około godz. 12.00 wszystkie grupy meldują się na mecie Zlotu. Tu oczekują na nas prezesi Karol Piotrowski i Bogdan Jakubek, którzy serwują gorącą zupę do własnych naczyń.

Zarząd Oddziału PTTK w Krotoszynie podjął proekologiczne działania i zaprzestaje używania plastikowych naczyń i sztućców. Turyści od tego Zlotu muszą zabierać ze sobą własne naczynia wielokrotnego użytku lub zabierać „plastiki” ze sobą do domu.

Po posiłku przystąpiono do rozegrania dwóch konkursów. W konkursie – rzutów styropianowymi jajkami do koszyczka – zwyciężył Piotr Henkel przed Natalią Frankowską i Michałem Sejpelt-Luźnym.

W konkursie krajoznawczym dla dorosłych uczestniczyło 16 osób.  Niestety poziom wiedzy był słaby. Przyszła pora, aby wrócić do roli przewodników, którzy na trasie będą turystom przekazywać wiedzę krajoznawczą. Zwycięzcą została Paulina Frankowska przed Arturem Sejpelt-Luźnym i Kamilą Sut. Zwycięzcom obu konkursów nagrody w postaci wydawnictw turystycznych wręczyli Ola i Karol Piotrowscy.

Na zakończenie Zlotu Karol Piotrowski podziękował uczestnikom za udział w Zlocie oraz zaprosił szczególnie rowerzystów na kolejny rajd rowerowy pn. „Czas na rower”, który odbędzie się 27 kwietnia 2019 r.

 

tekst i zdjęcia: Antoni Azgier