Wirtualny spacer po urzędzie

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Konarzewie

9 kwietnia, w związku z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (przypadającymi 2 kwietnia), w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczymim. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie odbyły się  warsztaty: "Jak wspierać rozwój małego dziecka z autyzmem?".

Adresatami warsztatów byli rodzice (prawni opiekunowie) dzieci autystycznych. Zostały one zorganizowane w ramach projektu „ Porozmawiajmy o różnych obliczach autyzmu” realizowanego cyklicznie przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSP nr 2 w Krotoszynie oraz  Stowarzyszenie „Motylek” na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski w Konarzewie a współfinansowanego przez Miasto i Gminę Krotoszyn.

Podczas warsztatów zaprezentowano zajęcia z udziałem trzech chłopców z diagnozą autyzmu. Chłopcy dzięki dość wcześnie podjętej terapii stymulującej wszystkie sfery poznawcze zrobili bardzo duże postępy od momentu rozpoczęcia terapii do chwili obecnej. Potwierdzeniem tego były pokazywane nagrania z początków terapii.

Celem spotkania była próba uświadomienia rodzicom, jak ważne jest, by od samego początku, kiedy tylko zostaną zauważone odchylenia rozwojowe, rozpocząć pracę z dzieckiem. Tylko wcześnie rozpoczęta stymulacja rozwojowa, przede wszystkim ta prowadzona przez  nich w domu, daje szanse na wyrównanie braków rozwojowych. Spotkanie przygotowały nauczycielki z placówki: Patrycja Klonowska i Beata Bzodek.

W ramach projektu można także  spotkać się z psychologami w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Krotoszynie (6 maja o godz. 17.00), natomiast 9 maja o godz. 15.00 w ZSP nr 2 w Krotoszynie można wziąć udział w szkoleniu dla nauczycieli.

Tekst i zdjęcia: SOSW Konarzew