Wirtualny spacer po urzędzie

Sesja poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu

Przebieg Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej był wiodącym tematem sesji popularno-naukowej zorganizowanej 29 marca 2019 r. w auli I liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie. Sesja odbyła się z inicjatywy Zarządu Powiatowego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, a patronat nad nią objęli Burmistrz Krotoszyna i Starosta Krotoszyński.

Sesję otworzył prezes zarządu koła Edward Jokiel. Przedstawiając uczestników spotkania szczególnie podkreślił obecność pana Leszka Kulki – byłego starosty krotoszyńskiego oraz byłego przewodniczącego Rady Powiatu, który będąc synem powstańca wielkopolskiego zaangażował się w utworzenie komórki Towarzystwa Pamięci Powstania na terenie powiatu. W sesji wzięli także n.in. udział m.in. – wicestarosta Paweł Radojewski, wiceburmistrz Krotoszyna Ryszard Czuszke oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Zdunach Danuta Kułaga, a na widowni zasiedli nauczyciele historii oraz uczniowie szkół z terenu powiatu.

Wicestarosta krotoszyński Paweł Radojewski zwracając się do obecnych na sali młodych ludzi uzmysłowił im, że to zwykli mieszkańcy naszych miast i wsi, zimą roku 1918 zorganizowali się i stanęli do walki w obronie polskości okolicznych ziem.

Na sesję złożyły się niezwykle ciekawe wystąpienia wsparte prezentacjami multimedialnymi. O przebiegu powstania w Krotoszynie mówił Antoni Korsak, a o walkach powstańców koźmińskich – Michał Pietrowski. Piotr Mikołajczyk przedstawił organizację i wyposażenie wojsk powstańczych, a Edward Jokiel omówił walki powstańcze pod Zdunami. O Sulmierzycach i Chwaliszewie w powstaniu opowiedzieli  uczniowie – laureaci konkursów historycznych – Maciej Sobański i Arkadiusz Śnieciński, a pani Renata Witczak zaprezentowała, w jaki sposób kultywuje się pamięć powstania w powiecie krotoszyńskim.

Sesja stała się niezwykle istotnym wydarzeniem, które zwieńczyło krotoszyńskie obchody 100-lecia zwycięskiego zrywu Wielkopolan.

Tekst i zdjęcia: M. Wiśniewska