Wirtualny spacer po urzędzie

Powiatowe obchody Święta Niepodległości

W sobotę, 10 listopada 2018r. odbyły się powiatowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zaproszenie starosty krotoszyńskiego oraz burmistrza Krotoszyna do stolicy powiatu licznie przybyli przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych i politycznych, a także reprezentacje szkół oraz mieszkańcy.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęto odegraniem hymnu narodowego oraz wciągnięciem flagi na masz znajdujący się na krotoszyńskim ratuszu. Następnie historyk dr Edward Jokiel wygłosił okolicznościowy referat o drodze Polski do odzyskania niepodległości. Kolejnym punktem obchodów był przemarsz z rynku pod pomnik wolności na placu Jana Pawła II, gdzie delegacje samorządów, organizacji i szkół złożyły wiązanki kwiatów.

Uczestnicy uroczystości przeszli w asyście pocztów sztandarowych i harcerzy do kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie ks. kanonik Dariusz Kowalek odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny. W homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa duszpasterz apelował do rządzących o jedność i o okazanie troski każdemu z mieszkańców – zwłaszcza tym potrzebującym.

Wzruszającym akcentem uroczystości był występ góralskiego rodu Gąsieniców. Nabożeństwu towarzyszył także śpiew Chóru Cantate Domino oraz gra Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej.

Uroczystości zakończyło wręczenie nagród laureatom konkursu Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej LOK oraz koncert laureatów, który odbył się w Muzeum Regionalnym im. H. Ławniczaka.

Zdjęcia i tekst: Marzena Wiśniewska

Galeria zdjęć - TUTAJ