Wirtualny spacer po urzędzie

Tłumy na Krotoszyńskim Biegu Niepodległości

Kilkaset osób stanęło na starcie Krotoszyńskiego Biegu Niepodległości. W ten sposób 11 listopada uczczono setną rocznicę odzyskania niepodległości. Trasa wiodła ulicami Krotoszyna i wynosiła 1918 metrów.

To niecodzienne spotkanie zorganizowany dwa miejscowe stowarzyszenia: Samorządowa Inicjatywa Obywatelska oraz Obywatelskie Porozumienie Samorządowe.

Zapisy przyjmowano już od godziny 10.00. Punktualnie o 11.00 historyk Edward Jokiel odczytał kilka zdań na temat odzyskania niepodległości na Ziemi Krotoszyńskiej, a następnie obowiązkową rozgrzewkę dla biegaczy poprowadził Cezary Grenda.

Wreszcie przyszedł moment startu. W trasę wyruszyło kilkaset osób - najmłodsi w dziecięcych wózkach. Na mecie rozdano trzysta okolicznościowych medali - przypadły one w udziale pierwszej dziesiątce oraz dzieciom i młodzieży. Starszym musiała wystarczyć satysfakcja z wzięcia udziału w tak znamienitej uroczystości.

Po zakończeniu biegu jego uczestnicy zebrali się przed ratuszem i uformowali biało-czerwoną flagę. Chwilę później wypuścili w niebo białe i czerwone balony, po czym odśpiewali wspólnie hymn narodowy.

Kilka minut przed godziną dwunastą na Rynek zaczęły ściągać kolejne tłumy. To mieszkańcy odpowiedzieli na zaproszenie burmistrza i starosty, by tego dnia wspólnie zaśpiewać hymn. W samo południe "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmiał więc po raz drugi.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Krupa

Galeria zdjęć - TUTAJ