Wirtualny spacer po urzędzie

Zawody jazdy konnej w Konarzewie

9 października 2018r. przejdzie do historii Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie. Dzięki  organizatorom:  Klubowi Sportowemu „Huragan” działającemu w naszej placówce, Oddziałowi Regionalnemu Olimpiady Specjalne Polska w Koniniei Stowarzyszeniu „Motylek”  na rzecz dzieci specjalnej troski przy SOSWw Konarzewie po raz pierwszy odbyły się tu Regionalne Zawody Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych Konarzew 2018. 

Celem imprezy były: popularyzacja jazdy konnej jako dyscypliny sportu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w trakcie treningów, rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych w regionie i integracja ze środowiskiem lokalnym, stworzenie warunków do udziału w sporcie i możliwości współzawodnictwa osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Zawody odbywały się z całym ceremoniałem olimpiad specjalnych:
przy dźwiękach hymnu olimpiad specjalnych flagę wnieśli najlepsi sportowcy naszego ośrodka a po złożeniu przysięgi olimpijskiej  rozpoczęto rywalizację sportową. W pięknym parku przygotowano czworobok do ujeżdżania i tor przeszkód. Zawodnicy startowali w dwóch  konkurencjach: ujeżdżanie na poziomie CI w stępie i tor przeszkód na poziomie CI i CS, czyli jazda indywidualna i jazda z asekuracją. W konkurencji na ujeżdżanie zawodnicy musieli wykonać jazdę, kreśląc określone figury w oznaczonych literami miejscach.

Zwycięstwo odnieśli: w ujeżdżaniu Jakub Manuszak z SOSW w Konarzewie  na koniu Idol, w torze przeszkód jazda indywidualna  Paulina Robaczyńska z ZSS w Krotoszynie, w torze przeszkód jazda indywidualna z asekuracją Patryk Krzekotowski z ZSS w Krotoszynie. Medale wręczali zaproszeni goście: burmistrz Zdun Tomasz Chudy i burmistrz Sulmierzyc, Dariusz Dębicki  oraz wiceprezes ds. sportu z Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska w Koninie Violetta Kubacka. Zawody sędziowali; Sławomir Piasny i Marcin Kłopocki. Po przerwie między konkurencjami rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Koń nasz przyjaciel’ i wręczono nagrody. Wyróżnienie za najciekawszy strój w stylu country otrzymał Dawid Kmieciak. Przeprowadzono ciekawe zabawy sprawnościowe dla widzów. Zawodom towarzyszyła wystawa plenerowa fotografii „Koń w obiektywie’.

Imprezie towarzyszyły dobre opinie i pozytywne emocje. Mamy nadzieję, że ten elitarny sport, jakim jest jazda konna, wpisze się na stałe do  kalendarza imprez w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. Twardowskiego w Konarzewie.

Tekst i zdjęcia: SOSW Konarzew