Wirtualny spacer po urzędzie

III etap powiatowego rajdu

22 września odbył się III etap Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej na trasie z Krotoszyna do Kobylina. Rajd został zorganizowany dla uczczenia 100 Rocznicy Niepodległości oraz z okazji 20 lecia Powiatu Krotoszyńskiego. Na starcie przed krotoszyńskim ratuszem pojawiło się 93 uczestników. Wśród nich samorządowcy: Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Kulka, Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek, Burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński z małżonką, radny Wojewódzkiego Sejmiku Julian Jokś, radni Powiatu Krotoszyńskiego, pracownicy samorządowi oraz mieszkańcy z wszystkich gmin powiatu.

Najpierw podpisano listy startowe, a następnie raczono się  poczęstunkiem  w postaci słodkiego pieczywa i gorącej kawy lub herbaty. Szczególnie te ostatnie bardzo przydały się uczestnikom rajdu, bo było trochę chłodno po nocnych opadach deszczu, a przybyli przecież z całego powiatu.

Zebranych rowerzystów powitała  inicjatorka rajdu Irena Rękosiewicz i zaprosiła burmistrza Krotoszyna Franciszka Marszałka do zabrania głosu. Burmistrz w krótkich słowach przedstawił historię gminy oraz co udało się w ostatnim czasie zrobić w Krotoszynie. Można też było zobaczyć pięknie przygotowaną wystawę plenerową zrealizowanych ostatnio inwestycji. Uczestnicy ustawili się do wspólnej fotografii z hasłem „ 20 LAT POWIATU KROTOSZYŃSKIEGO” na schodach krotoszyńskiego Ratusza i ruszyli na trasę. Komandorem był Juliusz Poczta, a kierownikiem trasy Antoni Azgier.

Z Rynku wszyscy udali się na plac Jana Pawła II i złożyli wiązankę po pomnikiem Wolności.

Następnie przeszli na nowo oddane do użytku piękne boisko szkolne przy ZSP nr 2. Historię starań o jego budowę i finansowanie przedstawiła Marzena Wiśniewska ze Starostwa Powiatowego. Podkreśliła, że boisko jest otwarte dla wszystkich w tym także przygotowane dla osób niepełnosprawnych. Z ZSP nr 2 grupa przejechała alejkami parkowymi do krotoszyńskiej woliery z ptakami. Tu kilka słów na temat  jej  budowy, finansowania i funkcjonowania powiedział zebranym burmistrz Franciszek Marszałek.

Rowerzyści ruszyli dalej na trasę, która prowadziła z parku ul. ks Popiełuszki, Rawicką i ul. Konarzewską. Za wiaduktem  kolejowym zaczęły się problemy, bo z powodu silnych porywów czołowego wiatru kilku uczestników zrezygnowało z dalszej jazdy. Reszta żwawo podążała przez Konarzew i las w kierunku Baszkowa, gdzie w parku oczekiwał dyrektor  Domu Pomocy Społecznej Dionizy Waszczuk. Zmęczeni, ale w świetnych humorach delektowali się smacznym kompotem z mnóstwem owoców. D. Waszczuk przedstawił zasady funkcjonowania DPS, mówił o  jego rozbudowie i zasadach  finansowania.  Ruszyli do Kobylina, gdzie nad bezpieczeństwem czuwała już Ochotnicza Straż Pożarna  Smolice. W tym miejscu należą się bardzo serdecznie podziękowania Straży Miejskiej w Krotoszynie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Smolicach za  wielkie zaangażowanie i pomoc.

Tuż za Baszkowem popadał na rowerzystów drobny deszcz. Zakładanie pelerynek  przy porywistym wietrze sprawia trochę problemów, choć większe mają ci, którzy nie mają takiego zabezpieczenia. Na szczęście deszczyk szybko przeszedł i już bez kłopotu cała grupa dojechała na kobyliński Rynek.

Uczestników Rajdu powitał burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński. Przedstawił on krótko historię powstania miasta i jego dzieje oraz teraźniejsze wydarzenia. Wszyscy ustawili się na schodach kobylińskiego ratusza do fotografii z hasłem „100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”.

Ostatni akord rajdu to przejazd  na plac Andrzeja Glabera. Tu władze samorządowe powiatu krotoszyńskiego oraz burmistrzowie Krotoszyna i Kobylina złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wlkp. Burmistrz Tomasz Lesiński zaprosił do sali widowiskowej na podsumowanie rajdu i poczęstunek. Słuchano  krótkiego występu zespół wokalnego „Młodzi duchem”. Zespół został nagrodzony brawami, bo bardzo się spodobał i z ochotą wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewania.

Burmistrz zaprezentował w formie slajdów zadania inwestycyjne, które udało się zrobić gminie Kobylin wspólnie z Powiatem Krotoszyńskim. Po smacznym posiłku  Irena Rękosiewicz podziękowała  wszystkim uczestnikom za udział w tych trzech imprezach oraz samorządom  ze Zdun, Sulmierzyc, Rozdrażewa, Koźmina Wlkp, Krotoszyna i Kobylina za pomoc organizacyjną i materialną oraz Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie za wsparcie finansowe tej imprezy.

Na  zakończenie głos zabrali - starosta Stanisław Szczotka i burmistrz Tomasz Lesiński, który także serdecznie dziękował organizatorom, szczególnie pani Irenie Rękosiewicz za pomysł i organizację  tych wspaniałych Rajdów z okazji 20-lecia Powiatu Krotoszyńskiego  i  100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podziękowania za udział we wszystkich trzech rajdach w postaci pięknych medali otrzymało ponad  40 osób /Zduny -4, Sulmierzyce -4, Rozdrażew -1, Koźmin Wlkp -3, Kobylin – 3 i Krotoszyn -21/  .

 Na szczególne wyróżnienie zasługuje pan Burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński,  który jako jedyny burmistrz w powiecie przemierzył wraz z małżonką cały powiat rowerem podczas tego rajdu.

Medale wręczali Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka i Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Leszek Kulka. Podziękowanie w postaci  dyplomu za pomoc organizacyjną i prowadzenie grup rowerowych przez  KTR „PELETON” otrzymał  Antoni Azgier .

Podziękowania i uznanie należą się pani Beacie Antczak za całość dokumentacji graficznej oraz pani Marzenie Wiśniewskiej i pracownikom Starostwa za pomoc organizacyjną, a także strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych i Straży Miejskiej z Krotoszyna za zabezpieczenie tras poszczególnych etapów rajdu.

Zaproponowana impreza rowerowa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu. Ostateczne podsumowanie nastąpi na sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Ogółem w Rajdzie po Ziemi Krotoszyńskiej uczestniczyło  ponad  300 osób. Rowerzyści zaapelowali do władz samorządowych by kontynuować  tego typu rajdy w następnych latach.

Tekst: A. Azgier, I. Rękosiewicz, zdjęcia: B. Antczak, J. Król

Galeria zdjęć Beaty Antczak

Galeria zdjęć Joanny Król