Wirtualny spacer po urzędzie

Powiatowe Święto Plonów

Po raz trzeci w lutogniewskim Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia odbyły się dożynki powiatowe, na które przybyli rolnicy i samorządowcy z całej Ziemi Krotoszyńskiej.

W niedzielę, 2 września 2018r. w Lutogniewie spotkali się przedstawiciele wszystkich miast i gmin powiatu. Rolę współgospodarzy pełnili starosta krotoszyński Stanisław Szczotka burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek oraz przewodniczący Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Krotoszynie Sławomir Szyszka. Obchody rozpoczęto tradycyjną mszą św. w lutogniewskiej świątyni. Zwracając się do zebranych ks. kanonik Łukasz Żurawski zauważył, iż choć zmienia się oblicze wsi i charakter pracy na roli, jej zasadnicze zadanie i misja pozostają te same. Duszpasterz przypomniał, że o symbolice dzielenia się chlebem związanej ściśle z naszą tradycją religijną i narodową.

Współgospodarzem tegorocznych dożynek było Miasto i Gmina Krotoszyn. Reprezentowali je starostowie – Alina Szymczak z Lutogniewa i Jacek Kalak z Gorzupi. To oni w asyście Moniki i Karola Grzeszczuków (przyszłoroczni starostowie) wnieśli do świątyni dożynkowy chleb, a następnie podczas części obrzędowej wręczyli go staroście S. Szczotce.

Oprawę muzyczną i artystyczną w świątyni podczas obrzędu zapewniły - Krotoszyńska Orkiestra Dęta i Zespół Tańca Ludowego KROTOSZANIE. Zespołom ludowym przygrywała też Kapela z Klina.

Tradycyjnie spod kościoła korowód dożynkowy przybył na boisko w Lutogniewie, gdzie młodzież z zespołu KROTOSZANIE wspólnie z zespołami reprezentującymi gminy przeprowadziła część obrzędową.

Nie zabrakło oczywiście przyśpiewek adresowanych do osób odbierających dożynkowe chlebki. Obdarowani tradycyjnie podzielili się nimi z uczestnikami święta.

W części artystycznej wystąpiły zespoły z terenu powiatu, a także młodzieżowy zespół TACY-NIE-INNI. Zabawa taneczna odbyła się przy akompaniamencie zespołu MALINKI.

Podczas dożynek można było obejrzeć stoisko promocyjne Miasta i Gminy Krotoszyn. Były też stoiska promujące zdrowy styl życia, na których prowadzono badania profilaktyczne oraz testy sprawnościowe. Prezentowały się także liczne instytucje i jednostki oraz służby powiatowe. Dla każdego uczestnika dożynek serwowano pyszny bigos przygotowany przez uczniów ZSP 2 w Krotoszynie oraz słodkości upieczone przez uczniów ZSP 3 w Krotoszynie. Oprawę plastyczną sceny i stołów zapewniły – ZSP w Koźminie i ZSS z Krotoszyna, a tradycyjne witacze przygotowali uczniowie ZSP nr 1 w Krotoszynie oraz I LO im. H. Kołłątaja.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować instytucjom i przedsiębiorcom, którzy wsparli organizację Dożynek Powiatowych 2018: Izbie Rolniczej, Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie, Przedsiębiorstwu TERGO POWER z Warszawy, Gminnej Spółdzielni SCh z Krotoszyna, pani Małgorzacie Olszewskiej z Lutogniewa (wykonawcy pięknego chleba dożynkowego), piekarni Państwa Czwojda, piekarni państwa Kaczyńskich oraz piekarni państwa Brykczyńskich, jak również: samorządowi wsi Lutogniew, księdzu proboszczowi Łukaszowi Żurawskiemu, parafii i Akcji Katolickiej z Lutogniewa, OSP z Lutogniewa oraz samorządom wsi, które użyczyły wyposażenia, Powiatowemu Zarządowi Dróg i pracownikom Starostwa Powiatowego oraz Mieszkańcom, którzy tak licznie przybyli na powiatowe święto plonów.

ZOBACZ FOTOGALERIE:

Tekst: Marzena Wiśniewska
Zdjęcia: Dominika Szczotka