Wirtualny spacer po urzędzie

Kołłątajowcy z wizytą u prezydenta Andrzeja Dudy

15 czerwca 2018 r. dwóch uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie - Marcin Kasperkowiak (kl. IIC) oraz Bartłomiej Góral (kl. II A)uczestniczyło w spotkaniu laureatów etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Panem Andrzejem Dudą.

Wizyta olimpijczyków u głowy państwa była drugą na przestrzeni niemal 60 lat organizowania przez Uniwersytet Warszawski tej jednej z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych olimpiad w Polsce.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego krótkim przemówieniem Przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady - prof. dr hab. Konstantego Adama Wojtaszczyka. Profesor nakreślił zasady rywalizacji olimpijskiej, wyjaśnił, jakie uprawnienia uzyskują jej finaliści i laureaci oraz podziękował Panu Prezydentowi za zaproszenie. Uczestnicy mieli okazję zadać gospodarzowi debaty mnóstwo pytań, m.in. o intensywność wypełniania prezydenckich obowiązków, o stres towarzyszący Panu Prezydentowi podczas wystąpień publicznych, o planowane referendum konstytucyjne czy o zasadność wprowadzania w życie reformy sądownictwa. Pan Prezydent dzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami, rozwiewał wątpliwości, a nawet opowiadał anegdoty, które wywoływały szeroki uśmiech na ustach gości.

Po spotkaniu olimpijczycy mieli okazję brać udział w warsztatach z doradcami Pana Prezydenta - szefem Gabinetu Prezydenta RP Panem Ministrem Krzysztofem Szczerskim, Panem Profesorem Andrzejem Zybertowiczem i Panią Zofią Romaszewską. Dyskusje trwały ponad godzinę i były niezwykle owocne. Doradcy poruszali wiele istotnych kwestii, począwszy od sposobu funkcjonowania tajnych służb i środkach przez nie stosowanych, a skończywszy na roli Europy jako gracza na arenie światowej czy stosunkach Polski ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Olimpijczycy mogli także zwiedzić sale reprezentacyjne Pałacu Prezydenckiego, np. Salę Białą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Salę Chorągwianą i Salę Niebieską. Wizyta w Warszawie i spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą na długo, a może na zawsze pozostaną w pamięci Kołłątajowców, którzy wrócili do domu zadowoleni z tak interesującego i niepowtarzalnego wydarzenia.

 

Tekst: I LO Krotoszyn, Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP