Wirtualny spacer po urzędzie

Nowy „rentgen” już służy pacjentom

W sobotę, 9 czerwca 2018r. uroczyście oddano do użytku zmodernizowaną pracownię RTG krotoszyńskiego szpitala i oficjalnie zainaugurowano pracę nowego aparatu rentgenowskiego.Aparat służy pacjentom już od kilku tygodni. Jest to bardzo nowoczesne urządzenie, które zastąpiło aparat analogowy, wyeksploatowany na skutek 12 lat pracy.

Dotychczas szpitalna pracownia RTG wykonywała ok. 13 tys. badań rocznie, zarówno dla pacjentów przebywających w szpitalu, jak i wykonujących zdjęcia ambulatoryjnie. Nowy cyfrowy aparat posiada rozwiązania, które umożliwiają wykonywanie zaawansowanej diagnostyki radiologicznej. Dotyczy to zarówno wykonywania zdjęć w zakresie radiologii ogólnej dla każdej części ciała, jak i badań z użyciem kontrastu. Aparat archiwizuje w formacie cyfrowym wyniki badań.  W porównaniu z wcześniejszym  zdjęcia wykonywane są w dokładniejszej technologii cyfrowej. Skrócił się czas ich wykonywania, nie używa się już płyt radiologicznych. Zmniejszyła się też emitowana podczas badania dawka promieniowania jonizującego. Jak podkreślił w swym wystąpieniu podczas otwarcia dyrektor SPZOZ Krzysztof Kurowski - Najważniejsze atuty aparatu to - krótki czas badania, mobilny i bezpieczny dla pacjenta stół rentgenowski, wykonywanie i archiwizowanie zdjęć w formacie cyfrowym, wyższa jakość uzyskiwanych obrazów.

W uroczystości oddania do użytku nowego urządzenia wzięli udział przedstawiciele fundatorów – m.in. Mahle Polska oraz samorządowcy z powiatu i gmin, a także goście z partnerskich powiatów w Niemczech i na Węgrzech.

Sfinansowanie sprzętu:

Koszt nowego aparatu: 969.840 zł

Zakup został sfinansowany przez:

- MAHLE POLSKA SP. Z O.O. - 500 tys. zł (darowizna dla Fundacji „Szpital Powiatowy w Krotoszynie”)

- Powiat Krotoszyński - 100 tys. zł

- Gminę Krotoszyn - 100 tys. zł

- Gminę Koźmin Wlkp. - 50 tys. zł

- Gminę Kobylin - 25 tys. zł

- Gminę Zduny - 20 tys. zł

- Gminę Rozdrażew - 10 tys. zł

- SPZOZ w Krotoszynie - 164.840 zł

MAHLE POLSKA SP. Z O.O. sfinansowało również remont pomieszczenia pracowni RTG.

 

Tekst: SPZOZ – red. M.Wiśniewska , zdjęcia: S. Pałasz