Wirtualny spacer po urzędzie

Nasi reprezentacji w młodzieżowym Sejmiku Województwa

26 kwietnia 2018 roku dwóch uczniów  I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaj w Krotoszynie wzięło udział w II Sesji Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego. Jakub Jankowski i Bartosz Litwinem, przygotowując się pod opieką pani Julity Ludwiczak wykonali najciekawszą prezentację i zostali laureatami powiatowego etapu konkursu „Marzenia Wielkopolan o wolnej Polsce. Jak uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości.” Nagrodą był właśnie udział w obradach sejmiku.

Poniżej zamieszczamy relacje uczniów z tego wydarzenia:

-  Obrady rozpoczęły się od krótkiej wypowiedzi organizacyjnej Pani przewodniczącej sejmiku Zofii Szalczyk, następnie wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o zapisanie się do jednej z czterech komisji, w których mieliśmy pracować. Ja wybrałem Komisję Samorządową, której zadaniem było wskazanie działań Sejmiku dla Województwa, ich ocena oraz wskazanie nowych potencjalnych dróg inwestycji. Bartek wybrał Komisję Upamiętnienia Czynu Powstańczego, która działała, jak sama nazwa wskazuje, w kierunku upamiętnienia powstania wielkopolskiego i jego uczestników.  W Sejmiku Młodzieży działały jeszcze Komisje Gospodarki oraz Kultury. Każda z komisji miała za zadanie wypracować pięć postulatów, które zostaną zawarte w zbiorowej uchwale Młodzieżowego Sejmiku.

Po zapisaniu się do nich, przeszliśmy do sal obrad, w których członkowie poszczególnych komisji zapoznawali się ze sobą, a następnie wybierali swojego przewodniczącego, sekretarza i kandydata na przewodniczącego Sejmiku. W wybranej przeze mnie Komisji, ku mojemu zdziwieniu, zostałem wybrany jej przewodniczącym. Następnie ponownie udaliśmy się do sali sesyjnej, gdzie przewodniczący każdej z czterech Komisji przedstawiał Sejmikowi swojego sekretarza oraz kandydata na przewodniczącego. Wówczas każdy z pretendentów do tytułu miał chwilę na kilka słów o sobie. Wypowiedzi te miały zachęcić do wybrania właśnie jego. Po głosowaniu i wyborze przewodniczącego, radni po raz kolejny rozeszli się do sal posiedzeń, gdzie pracowali w swoich Komisjach nad wspomnianymi przeze mnie wcześniej postulatami. Gdy czas obrad Komisji dobiegł końca, młodzież znów zebrała się w sali sesyjnej, gdzie przewodniczący każdej z Komisji przedstawił radnym wypracowane przez swój zespół postulaty, które zostały zawarte we wspólnej uchwale. Została ona jednogłosnie przyjęta przez Sejmik Młodzieży Województwa Wielkopolskiego. Sesja zakończyła się rozdaniem przez Panią przewodniczącą Zofię Szalczyk nagród i zaświadczeń o udziale w Sejmiku dla jego uczestników. Udział w II Sesji Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego było dla mnie bardzo ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Miałem okazję poczuć się jak radny Sejmiku, biorąc czynny udział w jego obradach i pracując jako przewodniczący Komisji Samorządowej. Projekt ten to świetna okazja dla młodych ludzi na poznanie pracy Sejmiku od środka. Jest też doskonałym impulsem do czynnego brania udziału w lokalnym życiu politycznym i społecznym oraz korzystania nie tylko z biernego, ale również czynnego prawa wyborczego przez młodych obywateli.

Jakub Jankowski

 

- Udział w sejmiku był dla mnie ogromną szansą i niesamowitym przeżyciem, gdyż mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć na żywo jak on funkcjonuje. W komisji upamiętnienia czynu powstańczego, w której pracowałem, trafiłem na bardzo przyjaznych i otwartych ludzi, z którymi szybko znalazłem wspólny język. Nasza współpraca była bardzo owocna, bez przeszkód sformułowaliśmy nasze postulaty, które miały być zapisane w uchwale. Wszyscy mieliśmy bardzo dużo różnych pomysłów, lecz niestety nie starczyło nam czasu na rozpatrzenie ich wszystkich, a i tak nasza komisja weszła na salę jako ostatnia. Doszedłem także do wniosku, że praca radnych sejmiku (a także innych polityków) nie jest taka łatwa jak nam się wydaje i często wiąże się z koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Uważam, że bardzo dobrze wykonaliśmy powierzone nam zadania, zarówno jako komisja, jak i indywidualnie. Jestem bardzo usatysfakcjonowany możliwością pobytu tam.                                                                                                                                             

Bartosz Litwin

 

Zdjęcia: I LO