Wirtualny spacer po urzędzie

Mikołaj Cieślak z ZSP 2 w finale Olimpiady Cyfrowej

Uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie - Mikołaj Cieślak z klasy 1f (w zawodzie technik informatyk) - zakwalifikował się w tym roku do finału centralnego, który odbył się w dniach 20-21 kwietnia 2018r w Warszawie.

Olimpiada Cyfrowa to interdyscyplinarne zawody, które mają za zadanie sprawdzać kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Wygrywając ją można zyskać tytuł Laureata/Laureatki Olimpiady oraz jeden z trzech indeksów Collegium Civitas wraz ze zwolnieniem z rocznego czesnego. Nagrodą są także liczne przywileje podczas rekrutacji na studia na wiele uczelni wyższych w Polsce. Głównym organizatorem zawodów jest Fundacja Nowoczesna Polska, zaś patronami są między innymi Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Collegium Civitas.

Każda edycja Olimpiady ma swój motyw przewodni. W tegorocznej edycji było nim "kreatywne korzystanie z mediów z poszanowaniem zasad etycznych i wartości". Zaś głównym celem w każdej edycji, jak możemy przeczytać na jej stronie, jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji, którzy rozumieją język mediów. W sposób przemyślany tworzą wizerunek i relacje. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją również prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów.

W ramach zawodów rozgrywane są trzy etapy: test on-line, mini-projektów oraz zawodów finałowych. Miło nam poinformować, że nasz uczeń Mikołaj Cieślak z klasy 1f (w zawodzie technik informatyk) zakwalifikował się w tym roku do finału centralnego, który odbył się w dniach 20-21 kwietnia 2018r w Warszawie. Niestety nie udało mu się wskoczyć na podium, ale jako pierwszoklasista konkurujący z maturzystami, zebrał cenne doświadczenia, które pozwolą mu jeszcze lepiej przygotować się do przyszłorocznej rywalizacji. Już sam udział w wielkim finale, wśród 20 najlepszych osób w Polsce, jest ogromnym sukcesem naszego ucznia.

W tym miejscu serdecznie gratulujemy Mikołajowi i dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego sukcesu.

Fotografia pochodzi z zasobów "Olimpiady Cyfrowej".