Wirtualny spacer po urzędzie

Ogromny sukces uczennicy „Kołłątaja”

Oliwia Furmann  - uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie została finalistką XLIX Olimpiady Języka Rosyjskiego. To ogromny sukces - premiowany stuprocentowym wynikiem z egzaminu maturalnego w tym przedmiocie.

Sukces tym większy, że Oliwia uczyła się języka rosyjskiego prywatnie. W przygotowaniu do olimpiady pomagała jej p. Elżbieta Rogacka– prowadząca również zajęcia z uczennicą kl. 2 d Rymmą Torianyk. W etapie okręgowym w Poznaniu udział wzięły obie uczennice, Oliwia zajęła 1.  miejsce i została zakwalifikowana do etapu centralnego, Rimma - 12.

W etapie centralnym udział wzięło 51 uczestników. Oliwia zdobyła 74 punkty i tytuł Finalisty XLIX Olimpiady Języka Rosyjskiego, co wiąże się ze zwolnieniem z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym(na świadectwie wpisuje się wynik 100%).

Jak sama o sobie mówi - Oliwia języka rosyjskiego zaczęła uczyć się będąc jeszcze w gimnazjum. Do tego czasu miała z nim styczność na wakacjach, gdzie poznała rówieśników zza wschodniej granicy Polski. Zaciekawił ją rosyjski alfabet, jak również inne aspekty związane z kulturą i społeczeństwem Wschodu.

Zawody finałowe miały miejsce w Warszawie od 14 - 15 kwietnia i składały się z części pisemnej (wypracowanie na jeden z trzech tematów do wyboru), a także części ustnej (około dziesięciominutowej wypowiedzi na wylosowany temat,  kończącej się pytaniami komisji).

- Cały wyjazd wspominam jako wspaniałą przygodę, która skończyła się dla mnie zdobyciem wymarzonego tytułu finalisty – podsumowuje finalistka z „Kołłątaja”.

 

Opracowanie – na podst. tekstu I LO

Zdjęcia: I LO