Wirtualny spacer po urzędzie

I POWIATOWY KONKURS GASTRONOMICZNY

7 kwietnia 2018 r.  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II nr 3 Krotoszynie odbył się I Powiatowy Konkurs Gastronomiczny „Młody Kreator Sztuki Kulinarnej”, który został zorganizowany przez w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II nr 3  w Krotoszynie pod patronatem Starosty Krotoszyńskiego oraz Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej.

Konkurs adresowany był dla uczniów gimnazjum i uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym z powiatu krotoszyńskiego. Konkurs miał zachęcić młodych kucharzy do doskonalenia swoich umiejętności poprzez otwartość i aktywny udział w życiu środowiska kulturalnego oraz kultywowanie i pogłębianie wiedzy i sztuki kulinarnej w branży gastronomicznej, podniesienie poziomu kształcenia zawodowego. Kulinarne zmagania przyczyniły się do rozwijania współzawodnictwa pomiędzy uczniami oraz nawiązywania współpracy między szkołami. Stał się okazją do rozwoju uzdolnień i zainteresowań a także promocja talentów młodych kucharzy.

Temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Żyjemy przyjemnie i zdrowo otoczeni twórczym pięknem”. Uczestnicy mogli w swojej pracy wykorzystać dowolny motyw tematyczny np. znaną postać, motyw bajkowy, trendy temat, szacunek dla środowiska, „Gwiezdne Wojny”, technikę lub inny dowolny motyw przewodni będący hobby dla indywidualnego uczestnika, aby pięknie, estetycznie i zdrowo przygotować i podać posiłki.

Do przygotowania wyrobów konkursowych można było wykorzystać różnorodne produkty spożywcze, które zapewnił organizator. Na przygotowanie wyrobów konkursowych uczestnicy mieli 90 minut.

W konkursie udział wzięło 9 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i 4 zespoły dwuosobowe   z gimnazjum.

Wszystkie „prace” uczniów biorących udział w konkursie były wykonane na bardzo wysokim poziomie.

W skład komisji konkursowej powołanej przez dyrektora ZSP nr 3 do przeprowadzenia konkursu zostali: przewodniczący p. Mariola Kaczmarek - nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych w ZSP nr 3, zastępcy: p. Jadwiga Skrzypczak - nauczyciel przedmiotów gastronomicznych, przedstawiciel Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej oraz nasz honorowy gość, absolwent naszej szkoły, uczestnik IV edycji Hell’s Kitchen –

p. Tomasz Ptak, a także członkowie – opiekunowie wszystkich uczestników konkursu.

   Ocenie Jury podlegało; przygotowanie stanowiska pracy, czystość pracy, profesjonalizm, zużycie surowca, wygląd i aranżacja wyrobu, dobór składników, walory smakowe, oryginalność wyrobu oraz sposób i estetyka podania wyrobu. W sumie każdy z uczestników od każdego oceniającego mógł zdobyć maksymalnie 100 punktów.

 Komisja konkursowa I Powiatowego Konkursu Gastronomicznego w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznała:

 I miejsce – Aleksandra Wojciechowska ZSP w Koźminie Wlkp. – opiekun p. Lidia Niedziela – Skrzypczak

II miejsce – Dominik Kapała z ZSP nr 3 w Krotoszynie – opiekun p. Mariola Kaczmarek

III miejsce – Piotr Olszewski ZSP Zduny – opiekun p. Renata Błażejczyk

W kategorii uczniów gimnazjum:

I miejsce – Laura Kasperek i Agata Powalisz – Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie – opiekun    p. Małgorzata Augustyniak

   II miejsce – Wiktora Matyba i Nikola Stefaniak – Gimnazjum nr 1 w Krotoszynie – opiekun p. Monika Chojnicka

 III miejsce – Oliwia Nowakowska i Anna Warkocka – Gimnazjum Koźmin Wlkp. – opiekun p. Dagmara Pijanowska 

   Za udział w konkursie szkoły oraz uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Zdobywcom trzech pierwszych miejsc wręczono nagrody rzeczowe.

   Podczas konkursu uczestnikom, opiekunom i zaproszonym gościom organizatorzy umilili czas pokazem trampolin pod kierunkiem p. Andżeliki Szydlak, promując w ten sposób zdrowy styl życia. Punktem kulminacyjnym był pokaz kulinarny wykonany przez mistrza naszej szkoły p. Tomasza Ptaka, który przygotował danie kuchni staropolskiej w nowoczesnej aranżacji. Zaserwował kaczkę w wytrawnym purée jabłkowym i żelem brzoskwiniowym, prażoną kaszą gryczaną oraz emulsją na bazie tymianku i wina.

   Wszyscy uczestnicy i obserwatorzy uznali zgodnie, że konkurs stał na wysokim poziomie. Uczniowie, mimo że dopiero stawiają pierwsze kroki w swoim zawodzie potrafili wyczarować wyjątkowe dzieła wprawiając Jury w zachwyt i zdumienie.

   Kolejne zmagania już za rok!

 Tekst: Mariola Kaczmarek ZSP 3