Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyńskie Dęby rozdane!

Już po raz dziewiąty najbardziej zasłużeni dla promocji wizerunku i rozwoju Ziemi Krotoszyńskiej odebrali  „Krotoszyńskie Dęby”. Gala wręczenia nagród Starosty Krotoszyńskiego odbyła się 7 marca 2018 roku, w  auli I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie.

Zasady, na jakich przyznawana jest nagroda, przedstawił starosta Stanisław Szczotka, który jest jednocześnie przewodniczącym kapituły. Kapituła po zapoznaniu się ze zgłoszeniami (w tym roku było ich 34 w pięciu kategoriach), typuje po trzy nominacje w każdej kategorii, z których w drugim głosowaniu wybiera laureatów. W tym roku kapituła nagrody, w której zasiadali przedstawiciele samorządu powiatowego i mediów, poszerzona została o laureatów z poprzedniego roku.

- Dzisiejsze spotkanie jest szczególne, gdyż to właśnie w ten sposób inaugurujemy obchody 20-lecia samorządu powiatu krotoszyńskiego. Myślę, że dobrze się stało, iż taki zacny jubileusz rozpoczynamy uhonorowaniem tych osób,  które swoją postawą i osiągnięciami odcisnęły wyjątkowe pozytywne piętno na wizerunku i rozwoju Ziemi Krotoszyńskiej – zauważył w swym wystąpieniu S. Szczotka.

Nagrody tradycyjnie wręczali współgospodarze gali – starosta Stanisław Szczotka oraz przewodniczący Rady Powiatu Leszek Kulka.

W kategorii NAUKA, KULTURA zgłoszeni zostali:

 1. Ewa Bukowska – Dyrektor krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. A Fiedlera
 2. Sulmierzyckie Koło Śpiewacze „Cecylia
 3. Leszek Zdrach – autor portalu Krotoszyn Niezwykły
 4. Teatr Seniora w Koźminie Wlkp.
 5. Zdunowski Zespół Wokalny,
 6. Chór Harmonia w Zdunach
 7. Grażyna Morawska

Nominacje otrzymali:

 1. Ewa Bukowska
 2. Sulmierzyckie Koło Śpiewacze Cecylia
 3. Teatr Seniora w Koźminie Wlkp.

Laureat: SULMIERZYCKIE KOŁO ŚPIEWACZE CECYLIA 

Od 125 lat są muzyczną wizytówką swego miasta. Powiedzenie „do tańca i do różańca” pasuje do nich jak ulał. W swym repertuarze mają pieśni religijne i patriotyczne, ale też szeroką gamę utworów popularnych i wpadających w ucho. Często zapraszają do siebie wielbicieli muzyki z całego regionu, a i sami chętnie koncertują na wielu imprezach – na przykład na powiatowych dożynkach. Każdy ich koncert gwarantuje, że publiczność rozkołysze się i rozśpiewa na całego.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA - W tej kategorii zgłoszeni zostali:

 1. Zakład Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp.
 2. Stowarzyszenie Klub Przedsiębiorców Ziemi Zdunowskiej
 3. Firma ZUPH Mech-Masz Krotoszyn Zdzisław Śnieciński
 4. Firma Optymar s.c. Zakład Optyczny Błażejewscy
 5. Firma EL TOM 2 Elżbieta Siudy

Nominacje otrzymali:

 1. Zakład Aktywności Zawodowej Koźmin Wlkp.
 2. Firma Mech Masz Krotoszyn
 3. Zakład Optyczny Optymar Krotoszyn

Laureat: ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

Prowadzenie działalności gospodarczej to nie jest lekki kawałek chleba. A kiedy trzeba połączyć cele ekonomiczne ze społecznymi to taka działalność staje się prawdziwym wyzwaniem.

Laureat w kategorii gospodarka to instytucja, która powstała przed dziesięciu laty dając początek ekonomii społecznej na terenie powiatu krotoszyńskiego. Ta niecodzienna firma zatrudnia dziś 40 osób niepełnosprawnych, a jej klientami są już nie tylko samorządy i  podmioty z najbliższej okolicy, ale przedsiębiorstwa z całego kraju, a nawet spoza jego granic.

W kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA zgłoszeni zostali:

 1. Maciej R. Hoffmann
 2. Aleksandra Opalińska
 3. Irena Marszałek
 4. Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn – Mejszagoła
 5. Liliana Kaj i Sławomira Leoniak
 6. Niezależny Krajowy Związek Zawodowy w Polsce Zarząd Oddziału Rejonowego w Zdunach
 7. Przychodnia Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Lekarskiej FAMILIA Maciej R. Hoffmann i Ewa Ratajczyk
 8. Szlachetna Paczka Rejon Krotoszyn
 9. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Krotoszynie
 10. Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zdunach
 11. Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa
 12. Bank Spółdzielczy Krotoszyn

 Nominacje otrzymali:

 1. Maciej R. Hoffmann
 2. Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn - Mejszagoła
 3. Bank Spółdzielczy w Krotoszynie

Laureat: MACIEJ R. HOFFMANN

Lekarz, społecznik, publicysta, promotor artystów, propagator promocji zdrowia, muzyk, bloger  –  jednym słowem człowiek renesansu i człowiek – orkiestra. Tytułów i nagród ma już na koncie wiele. Jego aktywność nieraz bowiem została doceniona przez media. Ale on sam najbardziej ceni  wdzięczność pacjentów, którym nigdy nie odmawia pomocy i zawsze służy dobrą radą.

W kategorii OŚWIATA zgłoszeni zostali:

 1. Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza
 2. Mariola Ilnicka
 3. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Baszkowie
 4. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Konarzewie
 5. Wygasające Oddziały Gimnazjalne Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie

Nominacje otrzymali:

 1. Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza
 2. Mariola Ilnicka
 3. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Konarzewie

Laureat: SOSW w KONARZEWIE

Laureat w kategorii oświata to jedna z trzech placówek kształcenia specjalnego prowadzonych przez powiat krotoszyński. To właśnie w Konarzewie swój drugi – pełen ciepła i radości dom znajdują młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną. To dom otwarty na świat. Placówka stawia bowiem na integrację z  lokalnym środowiskiem i współpracę z innymi ośrodkami. Czyni to poprzez realizację  wielu projektów, dzięki którym wychowankowie rozwijają się i usamodzielniają.

W kategorii SPORT zgłoszeni zostali:

 1.  Sekcja biegów długodystansowych Klubu Sportowego Krotosz
 2. Katarzyna Wałęsa
 3. Uczniowski Klub Sportowy Shodan Zduny
 4. Jakub Kmiecik, zgłoszony przez p. Darię Rakowiecką-Nowacką
 5. Dawid Kujawski – LAB. Krotoszyn

Nominacje otrzymali:

 1. Sekcja biegów długodystansowych KS Krotosz
 2. UKS Shodan Zduny
 3. Dawid Kujawski – Lab. Krotoszyn

Laureat: SEKCJA BIEGÓW DŁUGODYSTANSOWYCH KS Krotosz

Bieganie wbrew pozorom jest sporem zespołowym. Kiedy biegasz na długich dystansach, musisz znaleźć się w gronie zapaleńców, którzy każdą wolną chwilę wykorzystają na realizacje tej pięknej pasji. Laureaci tegorocznej nagrody w kategorii SPORT i biegają wspólnie od dwudziestu lat. Do tego ostro propagują bieganie jako wspaniałą formę wypełniania wolnego czasu i zbierają coraz szersze grono zwolenników. Nasi laureaci nie myślą tylko o osiągnięciu sportowego wyniku. Uczestniczą w wielu charytatywnych akcjach pomagając wielu potrzebującym.

Oprawę artystyczną tegorocznej gali stanowił wspaniały koncert „Beatelmania Story”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 8 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie i dawnego Gimnazjum nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Krotoszynie. Od 2012 roku placówka organizuje koncert jesienny. Jego inicjatorką była dyrektor Gimnazjum nr 4 p. Aleksandra Leja. W przygotowania do koncertów co roku angażowani są wszyscy zainteresowani uczniowie. Co roku też wybierany jest inny temat koncertu. I tak zaczęto od piosenek francuskich, potem piosenki z imieniem w tle, piosenki filmowe, piosenki kresowe, poezja śpiewana, piosenki okresu międzywojennego. W listopadzie 2017 roku odbył się koncert, podczas którego uczniowie i absolwenci Szkoły zaprezentowali największe hity zespołu The Beatles. Organizatorami koncertu, który nosił tytuł "Beatlemania Story",  byli: Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, Krotoszyński Ośrodek Kultury oraz Fundacja "Progressus". Uczniów przygotowała p. Ilona Ibron-Pawlak, stroną muzyczną zajął się p. Karol Kaj. Wspaniałe przeboje w brawurowym wykonaniu młodych artystów rozkołysały publiczność tegorocznej gali „Dębów”. Dodatkową atrakcją był poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie.

Tekst: Marzena Wiśniewska, zdjęcia: Grzegorz Ziętkiewicz

GALERIA ZDJĘĆ z Gali