Wirtualny spacer po urzędzie

Sprawdź czym oddychamy

Z inicjatywy Leszka Kulki, przewodniczącego rady Powiatu Krotoszyńskiego, w Krotoszynie zamontowany został czujnik mierzący stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Mieszkańcy powiatu mogą więc na bieżąco śledzić parametry powietrza, którym oddychają.

Najcenniejszym produktem naszych czasów jest informacja. To kluczowe hasło producentów czujników środowiskowych mierzących parametry  powietrza.

- Każdy z mieszkańców naszego powiatu ma prawo wiedzieć, czym oddycha, stąd inicjatywa zainstalowania takiego czujnika na naszym terenie i przekazywanie informacji o danych gromadzonych przez ten czujnik – mówi Leszek Kulka, przewodniczący rady Powiatu Krotoszyńskiego.

Czujnik zamontowany na budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie mierzy stężenie dwóch toksycznych związków: PM10 i PM2,5. Są to zawieszone w powietrzu mieszaniny substancji organicznych i nieorganicznych. Pyły te  mogą zawierać substancje toksyczne, np. metale ciężkie. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Pyły te mogą powodować różne reakcje, np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).

PM 2,5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 µm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.
- norma średniego dobowego stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3
- norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10 µg/m3

PM10 – mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 µm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.

W przypadku Polski normy dla pyłów PM10 są określone w następujących sposób:
•    poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (dobowy);
•    poziom informowania: 200 µg/m3 (dobowy);
•    poziom alarmowy: 300 µg/m3 (dobowy).

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.
Poziom informowania - 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.
Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

Jak czytać wyniki pomiarów pyłów zawieszonych?
*    poniżej 100 % - powietrze w normie,
*    powyżej 100 % - przekroczone normy zanieczyszczenia (im bardziej czerwony tym gorsza jakość)

Wspomniany czujnik zamontowany został na razie na dwutygodniowy okres próbny. Przez cały czas można śledzić wyniki jego pomiarów na stronie internetowej:

PM10: https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=261

PM2,5: https://panel.syngeos.pl/sensor/pm2_5?device=261

Zapraszamy również do lektury Poradnika smogowego. Link w załączeniu.

Poradnik Antysmogowy - PDF