Wirtualny spacer po urzędzie

Jedyny polski zawodnik na Mistrzostwach Europy w pływaniu osób z zespołem Downa - Francja 2017

Jakub Kmiecik, 21-letni uczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie,był jedynym reprezentantem Polski w Otwartych Mistrzostwach Europy w pływaniu osób z zespołem Downa we Francji.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Konarzewie Jakub Kmiecik uczy się i nabywa potrzebnych umiejętności. W maju br. na Mistrzostwach Słowacji w pływaniu młodzieży z zespołem Downa Jakub zdobył aż osiem cennych medali. Kolejno złote krążki Jakub wywalczył na: 100 m (styl klasyczny) - czas: 2:02 minuty; 50 m (styl dowolny) - czas: 39:70 sekundy; 50 m (styl klasyczny) - czas: 57:59 sek oraz 100 m (styl dowolny) - czas: 1:32,36 minuty. W każdej z tych kategorii dołożył wspomniane srebrne medale w kategorii open.

Dziś możemy napisać o kolejnym wielkim starcie naszego młodego mistrza. W dniach 28 października-4 listopada Jakub wziął bowiem udział jako jedyny przedstawiciel Polski w 4. Otwartych Mistrzostwach Europy w pływaniu osób z zespołem Downa w paryskiej miejscowości Bobigny. Na mistrzostwa Jakub udał się razem z tatą, który od początku wspiera naszego mistrza w rozwijaniu jego talentu. - Po Słowacji Jakub jechał zdeterminowany żeby wygrywać. Oczywiście przyglądałem się uczestnikom i od początku wiedziałem, że o medale będzie ciężko. Jakub wystartował kolejno na 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym, gdzie startowało po czterdziestu zawodników. Najlepsze, trzynaste miejsce Jakub zajął na 200 metrów poprawiając o dziesięć sekund swój rekord życiowy – mówi pan Florian Kmiecik.

Same mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie, a już sam udział polskiego zawodnika w gronie europejskich państw zasługuje na wielkie uznanie. Warto dodać, że samo wpisowe wynosiło za każdą osobę tysiąc euro, co pokazuje skalę imprezy. - Czuliśmy dumę. Byliśmy dumni z Polski, którą Jakub godnie reprezentował – dodaje pan Florian.

Oprócz sportowych emocji był też czas na zwiedzanie m.in. Paryża, z którego nasi bohaterowie skorzystali. Sam mistrz wspomina imprezę bardzo dobrze. - Pływało mi się dobrze i z pewnością będę chciał jeszcze nie raz pokazać się z dobrej strony. Wszyscy mi gratulowali po powrocie i cieszą się z mojego sukcesu – mówi Jakub. W planach na przyszłość są Mistrzostwa Świata, które mają odbyć się w Kanadzie. - Myślimy o tym – zakończył pan Florian.

Tekst: Marcin Szyndrowski, Życie Krotoszyna
Zdjęcia: arch. prywatne

{gallery}00-2017/12-Grudzien/12-Kmiecik(/gallery}