Wirtualny spacer po urzędzie

Jubileuszowe zawody strzeleckie

Z okazji jubileuszu 20-lecia funkcjonowania strzelnicy pneumatycznej LOK w Krotoszynie odbyły się zawody samorządowców Powiatu Krotoszyńskiego.           

5 grudnia 1997 r. po prawie półrocznej przebudowie piwnic dawnej kuchni wojskowej doszło do otwarcia pięknej 12-stanowiskowej strzelnicy pneumatycznej, najładniejszej wówczas w Wielkopolsce.

Otwarcia czyli przecięcia wstęgi dokonała mistrzyni olimpijska w strzelectwie Renata Mauer-Różańska, w obecności władz samorządowych gminy i władz wojewódzkich i centralnych LOK z ówczesnymi prezesami czyli Grzegorzem Jarząbkiem i Janem Wilnerem z Kalisza.

Przez 20 lat strzelnica ta tętni życiem i gwarem młodzieży. Cotygodniowe treningi, zawody strzeleckie, akcje ZIMA i LATO z LOK oraz treningi młodzieży i osób niepełnosprawnych to codzienność w działalności strzelnicy.

Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć osoby, które najbardziej zaangażowały się w jej budowę - m.in. Zdzisława Jerzaka, Bolesława Marcinka, Piotra Łagodzkiego oraz  burmistrza Juliana Joksia  i ówczesnego dyrektora OSiR-u Ryszarda Nowaczyka. Z braku miejsca nie wymienię bardzo licznej grupy sponsorów, którzy w różny sposób wspomogli lokowców w tym zbożnym dziele. Strzelnica to tylko obiekt, którego prowadzeniem zajmowali się  wspomniany już Zdzisław Jerzak, Jerzy  Zawieja, Zenon  Grabus, Antoni Azgier, a ostatnio Jerzy Lech. Przez 20 lat funkcjonowania strzelnicy przewinęło się około 30 tys. osób, w tym ok 80 % to młodzież szkolna, która uczestniczyła w około 1000 treningów i  ok. 400 zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej.

Przez okres 20 lat uczestnicy treningów i zawodów zużyli grubo ponad milion sztuk śrutu i ponad 200 tys. sztuk tarcz.

Z okazji  jubileuszu 20-lecia funkcjonowania strzelnicy pneumatycznej Zarząd Powiatowy LOK zaprosił na jubileuszowe zawody władze samorządowe gmin i powiatu. Niestety  większość zaproszonych samorządów zrobiło nam przykrą niespodziankę. Ostatecznie 5 grudnia 2017 r. na strzelnicy pojawili się reprezentanci władz samorządowych z Kobylina, Krotoszyna i Starostwa Powiatowego. To oni rozstrzygnęli między sobą walkę o wspaniałe puchary w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej.

Uczestników powitał prezes ZP LOK Leszek Ostojski, a krótki rys z historii budowy i działania strzelnicy przedstawił Antoni Azgier - ostatni z działaczy, którzy tę strzelnicę budowali. Uczestnicy mogli także między konkurencjami przeglądnąć  kroniki Krotoszyńskiej Organizacji Lokowskiej prowadzone od 1987 r przez Antoniego Azgiera.

Zawody składały się z trzech konkurencji, tj. strzelania z karabinu i pistoletu pneumatycznego oraz rzutów lotkami do tarczy. Suma uzyskanych w tych trzech konkurencjach punktów decydowała o kolejności w  klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Wyniki zawodów

Drużynowo:

1. Urząd Miejski w Krotoszynie - 394 pkt. (Bogna Rabenda, Robert Grządka, Piotr Walkowiak)
2. Starostwo Powiatowe w Krotoszynie - 392 pkt. (Danuta Kułaga, Waldemar Wronecki, Grzegorz Ziętkiewicz)
3. Urząd Miasta i Gminy Kobylin - 375 pkt. (Sylwia Wachowiak, Tomasz Lesiński, Paweł Wasielewski)

Indywidualnie:

1. Waldemar Wronecki - 175 pkt.
2. Piotr Walkowiak - 174 pkt.
3. Paweł Wasielewski - 153 pkt.

Najlepszą zawodniczką  została Danuta Kułaga, która uzyskała  108 pkt.

Na zakończenie zawodów organizatorzy zaprosili uczestników na kawę, herbatę i słodkie pieczywo, a następnie prezes ZP LOK wręczył  drużynom i najlepszym zawodnikom  pamiątkowe dyplomy i puchary ufundowane przez ZP LOK w Krotoszynie.

Tekst i zdjęcia: Antoni Azgier

                                                                                                                                     Anton  Azgier