Wirtualny spacer po urzędzie

Zakład Leczniczego Usprawniania oficjalnie otwarty

Zakład Leczniczego Usprawniania od niedawna działa w budynku przy ul. Bolewskiego w Krotoszynie. W minionym tygodniu został on oficjalnie oddany do użytku i poświęcony.

Prace związane z alokacją jednostek SPZOZ w Krotoszynie, na przełomie lipca i sierpnia, doprowadziły do przeniesienia Zakładu Leczniczego Usprawniania do budynku przy ul. Bolewskiego 4-8 w Krotoszynie. Było to bardzo trudne przedsięwzięcie ze względu na szeroki wachlarz usług rehabilitacyjnych prowadzonych przez jednostkę i związaną z tym dużą ilością  specjalistycznego sprzętu. Budynek i pomieszczenia przy ul. Bolewskiego 4-8 należało również dostosować do spełniania nowych funkcji.

Aktualnie Zakład Leczniczego Usprawniania prowadzi swoją działalność w pomieszczeniach budynku B przychodni przy ul. Bolewskiego 4-8.

W ramach Zakładu Leczniczego Usprawniania świadczymy usługi w trzech zakresach:
1.     Rehabilitacji ambulatoryjnej,
2.     Dziennego Ośrodka dla dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym,
3.     Poradni Rehabilitacyjnej, w której przyjmują specjaliści rehabilitacji medycznej pani lek. med. Izabela Laber-Napora i pan lek. med. Piotr Rymer, którzy w 2016 udzielili 271 porad.

Zakład Leczniczego Usprawniania oferuje szeroki wachlarz zabiegów z fizykoterapii, kinezyterapii, hydroterapii i masażu. W naszej ofercie znajdują się również masaże limfatyczne dla kobiet po mastektomii. Wszystkie te usługi wykonujemy w ramach umowy z NFZ w oparciu o skierowania lekarzy POZ i specjalistów.

Natomiast ćwiczenia w ramach Szkoły Rodzenia realizujemy ze środków własnych SPZOZ w Krotoszynie.

W ramach umowy rehabilitacji ambulatoryjnej wykonujemy również rehabilitację i wizyty specjalistów rehabilitacji medycznej w domu pacjenta. Jest to co prawda niewielki odsetek stanowiący 3% wartości umowy, jednak staramy się wychodzić z naszą ofertą naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa.

W 2016 roku u 4.781 pacjentów  wykonano ok. 40.000 zabiegów kinezyterapeutycznych z wykorzystaniem sprzętu znajdującego się na sali gimnastycznej (UGUL, drabinki, materace, wałki, piłki, urządzenie do terapii redcord, rotory, ergometry, artrometry, bieżnia, stoły do terapii ręki, itp.) jak i zabiegi fizykalne z wykorzystaniem urządzeń (lasery, aparaty do magnetoterapii, UD, krioterapii, aparatów do elektroterapii, lamp oraz aparatów z wykorzystaniem prądów wysokiej częstotliwości). Mamy dobrze rozwiniętą hydroterapię oraz umożliwiamy pacjentom korzystanie z zabiegów parafinoterapii i okładów borowinowych.

W ramach Dziennego Ośrodka dla dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym dzieci korzystają z porad specjalisty neurologa dziecięcego pani dr Barbary Haberko, psychologa, logopedy  i szeroko rozumianej rehabilitacji dzieciecej, integracji sensorycznej i terapii zajęciowej. Zajęcia odbywają się w bardzo dobrze wyposażonych salach ćwiczeń o czym będą się mogli państwo przekonać zwiedzając poszczególne pomieszczenia.

W roku 2016 u 148 dzieci wykonaliśmy  2.960 zabiegów. W nowej lokalizacji, dzięki pomocy Banku Spółdzielczego w Krotoszynie, w poczekalni Dziennego Ośrodka dla dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym powstał kącik zabaw dla maluchów. Jest to najbardziej oblegane przez małych pacjentów miejsce, które dla terapeutów spełnia funkcję diagnostyczno-terapeutyczną, gdyż dzieci obserwowane są w ich naturalnym środowisku - podczas zabawy.

Wszystkie zabiegi wykonywane są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, która ustawicznie się szkoli  i podnosi poziom świadczonych usług. W bieżącym roku wszyscy fizjoterapeuci skorzystali ze szkoleń w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego co na pewno zaprocentuje w jakości wykonywanych usług, wprowadzaniu do terapii najnowocześniejszych metod i korzystaniu z bazy sprzętowej.

Wykonane prace adaptacyjne stworzyły pacjentom bardzo dobre warunki do rehabilitacji, a pracownikom warunki pracy i realizacji zadań zawodowych. Nowa lokalizacja pozwoli w pełni wykorzystać sprzęt i pozwoli rozwijać Zakład Leczniczego Usprawniania o nowe zakresy funkcjonowania, aby sprostać oczekiwaniom środowiska lokalnego.

Całkowity koszt zadania – 527.135,99 zł, z tego 498.733,34 zł finansowane przez Powiat Krotoszyński, a pozostałe 28.402,65 zł przez SPZOZ Krotoszyn

Opracowała: Krystyna Olejniczak, SP ZOZ Krotoszyn
Zdjęcia: Łukasz Cichy, Życie Krotoszyna