Wirtualny spacer po urzędzie

XXVI Rodzinny Rajd „Pieczenie ziemniaka"

7 października odbył się  XXVI Rodzinny Rajd „Pieczenie Ziemniaka”, którego organizatorami były: Oddział PTTK w Krotoszynie oraz Klub Turystyki Górskiej „Koliba” i Koło Miejskie PTTK przy finansowym wsparciu  Urzędu Miejskiego  i Starostwa Powiatowego w Krotoszynie. Celem Rajdu było propagowanie  wielopokoleniowej turystyki  rodzinnej oraz popularyzacja czynnego wypoczynku.

O godz 9.30 na placu przed Muzeum zebrali się turyści piesi z Zespołu Szkół Specjalnych, Koło PTTK z Odolanowa, SP Gorzupia  i turyści rowerowi z UTW i KTR Peleton. Udział w Rajdzie brali także uczniowie z  Gim Zduny oraz  uczestnicy spotkania Komisji Turystyki Górskiej i Pieszej plus organizatorzy. Łącznie  103 turystów.

Zebranych powitał Julek Poczta oraz przedstawił  proponowane przez organizatorów i uczestników trasy. Piechurzy wybrali się przez park do ul. Zdunowskiej i  dalej ul. Klonowicza, Łąkową,  Bolewskiego i Łąkową do Ścieżki Edukacyjnej. Stąd ul Gajową, Zdunowską i  Wiewiórowskiego na metę na strzelnicy KBS.  Rowerzyści  z UTW najpierw zrobili sobie fotkę przy św. Florianie na Małym Rynku i ruszyli w kierunku Tomnic i dalej przez Gorzupię do Krotoszyna i na strzelnicę.

Najdłuższą trasę pokonali turyści z Peletonu. Najpierw nową ścieżką rowerową do dworca, a następnie ul. Kobylińską do kolejnej ścieżki rowerowej do Lutogniewa. Kolejne miejscowości na trasie to Dzierżanów, Rojew. W Dzierżanowie złapał nas lekki deszczyk, który na szczęście szybko przeszedł. Z Rojewa jedziemy przez Lipówiec i Trzaski do Baszkowa. Droga na tym odcinku kiepska  częściowo grys, częściowo gruntówka z licznymi kałużami.  Mamy jeszcze sporo czasu więc postanawiamy jechać jeszcze dalej. Jedziemy więc do Zdun, a stąd przez Chachalnię do Krotoszyna. Niestety jedziemy jezdnią, bo ścieżka rowerowa zasypana igliwiem, liśćmi i gałązkami, a nawet zwalonym drzewem. Strach było jechać  po takim podłożu.

Punktualnie o 12.30 meldujemy się na mecie. Najpierw poczęstunek w postaci zapiekanki  ziemniaczanej z kiełbaską i cebulką i gorąca herbata. Po posiłku rozgrywane są  przewidziane w regulaminie konkursy – Piosenki Turystycznej, sadzenia i zbierania ziemniaków, rzucania kółkami do celu oraz najważniejszy Konkurs Rodzinny.

Zwycięzcami poszczególnych konkursów zostali:

Konkursu rodzinnego (7 rodzin): 1. Zosia Wciórka z rodziną,  2. Mikołaj Spurtacz z rodziną,  3. Kornelia  Kłos z rodziną 

Konkurs sadzenia i zbierania ziemniaków (17 osób): 1. Anna Woźniak,  2. Justyna Andrzejczak, 3. Joann Patrias

Konkurs rzutów kółkami (17 osób): 1. Emilia Marynowska, Odolanów, 2. Michał Mielcarek, Gorzupia, 3. Mikołaj Spurtacz, Gorzupia

Konkurs piosenki turystycznej (4): 1. Zuzia Wciórka, Koło nr 3,  2. Dorota Mielcarek, Gorzupia, 3. Mikołaj Spurtacz, Gorzupia.

Na zakończenie XXVI Rodzinnego Rajdu „Pieczenie Ziemniaka” prezesi ZO PTTK w Krotoszynie Karol Piotrowski i Bogdan Jakubek wręczyli zwycięzcom indywidualnym i grupowym nagrody rzeczowe  ufundowane w ramach ofert dla organizacji pozarządowych z funduszy Urzędu Miasta i Gminy Krotoszyn oraz Starostwa Powiatowego w Krotoszynie.

Tekst i zdjęcia: Antoni Azgier