Wirtualny spacer po urzędzie

Senior z inicjatywą 2017

Kolejna edycja projektu „Senior z inicjatywą” tradycyjnie już miała niezwykle ciekawy przebieg. Od 20 do 23 września 2017r. seniorzy mogli uczestniczyć w konferencji, skorzystali też z konsultacji społecznych, a także prezentowali swoją artystyczną twórczość.

W ramach tegorocznego projektu „Senior z inicjatywą” organizowanego przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Krotoszynie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie odbyła się Konferencja Naukowa, Konsultacje dotyczące utworzenia Gminnej Rady Seniorów oraz XIII Przegląd Twórczości Artystycznej. Hasło tegorocznego projektu brzmiało: „Miłość się nie starzeje”. Patronat nad projektem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek oraz Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka.

 Konferencja Naukowa – 20 września 2017 r.

20 września w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się Konferencja, podczas której seniorzy i zaproszeni goście wysłuchali wystąpienia Ireny Marszałek – Przewodniczącej Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów o zrealizowanych edycjach projektu „Senior z inicjatywą”, Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie na temat systemu wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania. Kulminacyjnym punktem programu było wystąpienie Prezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego- Andrzeja Rossy, który omówił realizację projektu Meeting Dem przybliżając tym samym filozofię, strukturę oraz metody pracy Centrów Spotkań dla osób z otępieniem oraz ich opiekunów.

 Konsultacje – 21 września 2017 r.

21 września w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyły się Konsultacje  w sprawie utworzenia Gminnej Rady Seniorów. W trakcie spotkania wszczęto dyskusję, w której każdy z uczestników mógł wyrazić swoje zdanie, poglądy i założenia dotyczące statutu oraz działalności Gminnej Rady Seniorów. Po zakończeniu konsultacji seniorzy mogli udać się do stoisk doradczo-konsultacyjnych, wśród których mieli możliwość skorzystania z porad dietetycznych, psychologicznych, kosmetycznych oraz  spółdzielni socjalnej VIVO świadczącej usługi porządkowe i opiekuńcze.

 XIII Przegląd Twórczości Artystycznej – 22 września 2017 r.

22 września w Krotoszyńskim Kinie 3D „Przedwiośnie” odbył się XIII Przegląd Twórczości Artystycznej „Senior z inicjatywą”, w którym udział wzięło 28 organizacji zrzeszających seniorów (ok. 400 osób) z powiatów: jarocińskiego, pleszewskiego, gostyńskiego, rawickiego i krotoszyńskiego.

Organizacje biorące udział w XII Przeglądzie:

1.     Zespół taneczny „Takie babki i..” – PZERiI w Krotoszynie
2.     Zespół „Młodzi Duchem” – PZERiI koło w Kobylinie
3.     Zespół Śpiewaczy „Tęcza” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach
4.     Zespół Śpiewaczy „Jawor” przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Pogorzeli
5.     Zespół Śpiewaczy „Familia” przy kole PZERiI w Kuklinowie
6.     Bolesława Mielicka – PZERiI Biadki
7.     Eugenia Chojnacka – Stowarzyszenie Aktywny Koźmin Wlkp.
8.     Zespół Śpiewaczy „LIRA” w Pleszewie
9.     Seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Rawiczu
10. Zespół „Pogodni” PZERiI Koło nr 2 w Krotoszynie
11. Stanisław Podymski – Stowarzyszenie „Senior XXI Wieku” w Gołuchowie
12. Zespół Śpiewaczy przy Klubie Seniora „Jesienny Liść” w Rawiczu - Sarnowie
13. Zygmunt Ziętkiewicz - PZERiI Koło w Koźminie Wlkp.
14. Grupa wokalna „Retro” Koła PZERiI przy MGOK w Borku Wlkp.
15. Zespół Śpiewaczy „Zawsze młodzi” – Stowarzyszenie „Zawsze Młodzi” w Jarocinie
16. Kapela Ludowa „Malinczoki” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach
17. Duet „TY I JA” – GZIK Koźmin Wlkp.
18. Grupa wokalna „Złota Jesień” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaraczewie
19. Zespół muzyczno-wokalny „MELODIA” – Gostyński UTW
20. Zespół Śpiewaczy „Pod Klonem” - Klub Seniora przy OKSiAL w Miejskiej Górce
21. Teatr Seniora Koźmin Wlkp. – Stowarzyszenie „Wspólnie dla Koźmina”
22. Zespół „Seniorki”  przy Kole PZERiI w Kobiernie
23. Zespół i Kapela „Senior” w Zdunach
24. Duet „ZOZ” –Stowarzyszenie Wielkopolska z Wyobraźnią
25. Zespół STO-KROTKI  - Stowarzyszenie „Razem” w Krotoszynie
26. Grupa Śpiewaczy „Przyjaciele” - Klub Seniora przy MGOPS w Koźminie Wlkp.
27. Czesława Jankowiak, Jan Rybotycki - MGOK Pogorzela
28. Zespół „Błękitne Modraczki”  - PZERiI koło w Dobrzycy

Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w kategoriach: występy zespołowe i indywidualne (m. in. chóry, kapele, instrumentaliści, formy kabaretowe i teatralne), rękodzieło (m. in. haftowanie-wyszywanie, szydełkowanie, malarstwo, biżuteria ręcznie robiona, inne formy artystyczne) oraz „Kuchnia seniora nie zna granic” (słone i tłuste przekąski, konserwy mięsne, przetwory warzywne i owocowe, domowe wypieki,  nalewki zdrowotne domowej produkcji).

Jury przyznało 4 główne nagrody Grand Prix:
za najlepszy występ indywidualny – duet ZOZ (Zbigniew Cyunczyk i Zbigniew Obara) ze Stowarzyszenia Wielkopolska z Wyobraźnią (jury zdecydowało, że żaden występ indywidualny nie reprezentował tak wysokiego poziomu jak nagrodzony duet), za najlepszy występ zespołowy dla Grupy śpiewaczy „Przyjaciele” działającego przy Klubie Seniora przy MGOPS w Koźminie Wlkp., za najlepsze rękodzieło dla Marii Urbaniak z Klubu Seniora   w Koźminie Wlkp. (za chusty malowane na jedwabiu) oraz za najlepszy produkt „Kuchnia seniora nie zna granic” dla Seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Rawiczu (za nalewki z sentencją), a także 24 wyróżnienia.

Niespodzianką i atrakcją podczas obrad jury był pokaz ręcznie robionych bluzek, sweterków, kapeluszy, torebek i biżuterii przygotowany przez Krystynę Nowacką z PZERiI Oddziału w Krotoszynie oraz występ młodzieżowego zespołu tanecznego „Temperatura". Wydarzeniom towarzyszyła wystawa fotograficzna będąca podsumowaniem projektu OTWAROŚĆ realizowanego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krotoszynie.

Projekt współfinansowany przez:

Samorząd Województwa Wielkopolskiego, PFRON, Miasto i Gminę Krotoszyn oraz Starostwo Powiatowe w Krotoszynie

Partnerzy:

Krotoszyński Ośrodek Kultury, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera, Miasto i Gmina Krotoszyn, Miasto i Gmina Koźmin Wlkp., Miasto i Gmina Kobylin, Miasto Sulmierzyce, Gmina i Miasto Zduny, Gmina Rozdrażew.

Patron medialny:  Brawo Senior, Gazeta Krotoszyńska

Tekst i zdjęcia: PCPR Krotoszyn