Wirtualny spacer po urzędzie

Fotograficzny projekt OTWARTOŚĆ

Seniorzy krotoszyńscy poszukują wciąż nowych wyzwań. Ostatnio stali się uczestnikami projektu, w ramach którego odbyły warsztaty fotografii studyjnej oraz fotografii artystycznej, spotkania integracyjne, plener fotograficzny, cykl otwartych wykładów z kosmetologii dla seniorek i 30 sesji fotograficznych. Brało w nich udział 45 modelek i modeli, a ogółem w projekcie ok. 200 osób.

Końcowym efektem była konferencja podsumowująca projekt oraz wystawa fotografii w przestrzeni publicznej na ekranach telewizorów w witrynach sklepowych i niektórych lokalach gastronomicznych.
Oglądający mogli zobaczyć inne oblicze seniora - pewnego siebie, aktywnego, otwartego, mającego wiele zainteresowań, posiadającego swoje pasje i mającego odwagę, aby je realizować, wciąż ciekawego świata i nowych technologii.

Podczas konferencji dnia 29 czerwca 2017 r. seniorzy mogli zobaczyć efekty działań, podzielić się wrażeniami, zgłosić postulaty adresowane do lokalnych władz. Wśród nich znalazła się potrzeba utworzenia Centrum Wsparcia Seniorów, w którym dla osób, które potrzebują pomocy w życiu codziennym i pragną kontaktu z innymi ludźmi, działałby Dzienny Dom Seniora. Podopieczni mogliby rozwijać zainteresowania, pasje, pobudzać swoją aktywność, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie, tak aby starość była okresem dalszego, aktywnego rozwoju. Organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów miałyby tam swoją siedzibę i mogły organizować spotkania. Władysław Nielipiński z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaproponował, by podczas planowania pomyśleć o stworzeniu galerii twórczości artystycznej seniorów oraz małej biblioteczki. Kolejny problem jaki został zauważony to osamotnienie seniorów, którzy potrzebują towarzystwa oraz wsparcia w zakresie prostych czynności technicznych (wymiana żarówki, uszczelki itp.). Seniorzy chcieliby, żeby powstał darmowy „Niezbędnik Seniora” – mała książeczka, której zadaniem jest pomoc osobom starszym czy schorowanym, które ze względu na swój stan zdrowia nie zawsze są w stanie udzielić pełnej informacji służbom ratowniczym. Taka specjalna książeczka powinna zawierać informacje o chorobie, przyjmowanych lekarstwach czy uczuleniach. Ważne jest też, aby podać dane osoby, którą powinno się zawiadomić np. o przewiezieniu pacjenta do szpitala. Wymyślono ją po to, aby zdrowie i życie można było ratować szybciej i łatwiej.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym, postulatem było utworzenie Gminnej Rady Seniorów, która miałaby charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny, mogłaby skuteczniej przedstawiać oczekiwania i potrzeby osób starszych wobec władz lokalnych. W ramach funkcji inicjatywnych rada mogłaby zgłaszać własne pomysły na działania dla osób starszych, poszerzając w ten sposób perspektywę władz o potrzeby dotąd pomijanego pokolenia 60+.

Sama jestem seniorką, mówi Jolanta Rosolak, i cieszę się że mogłam pracować przy tym projekcie. Chciałam pokazać, że jesień życia nie musi być szara smutna i monotonna, że wiek to tylko metryka, reszta zależy od nas. Chciałabym, aby ten projekt zmienił postrzeganie seniora w naszym starzejącym się społeczeństwie. Cieszę się, że udało nam się zaprosić do projektu wspaniałych, interesujących, mających różnorodne pasje, pięknych nie tylko zewnętrznie ludzi, z którymi praca była wielką przyjemnością i za to serdecznie im dziękuję.

Dla Jana Pawlika – uczestnika projektu –  projekty międzypokoleniowe to bardzo ważna aktywność, która ma dla obu stron niezwykłą wartość ewaluacyjną.

„Ja jako senior - amator fotografii - doświadczam przepływu wiedzy i emocji związanych z robieniem zdjęć od profesjonalistów do amatora. Moje spojrzenie na obiekt fotografii - jak zauważyłem - wzbudza zainteresowanie, wywołuje pytania, jest przedmiotem dyskusji warsztatowej. Udział seniora w projektach międzypokoleniowych - organizowanych przez UTW w ostatnich dwóch latach - sumuję konstatacją i zarazem zachwytem, że tajemnica fotografii polega na różnorodności odczytania. Bo przecież kreujemy, odczytujemy i zarazem interpretujemy w czasie rzeczywistym (fotograf amator) i po pewnym czasie (kontemplujący fotografię).”

Koordynatorki: Zuzanna Nadzieja, Jolanta Rosolak

Projekt OTWARTOŚĆ był realizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krotoszynie w ramach konkursu „Seniorzy w Akcji” organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, współfinansowanego ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, UTW w Krotoszynie oraz Powiatu Krotoszyńskiego.

Partnerzy:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie, Krotoszyński Ośrodek Kultury, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny, OYCA  - biżuteria autorska, Klub fotograficzny Blenda.

Tekst: PCPR Krotoszyn, zdjęcia: Zdzisław Pauter