Wirtualny spacer po urzędzie

350 lat Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Najstarsza krotoszyńska organizacja – Kurkowe Bractwo Strzeleckie – obchodzi właśnie 350-lecie istnienia! Z tej okazji w niedzielę, 16 lipca 2017r., Bracia i Siostry kurkowi świętowali uroczyście swój jubileusz.

Uroczystości rozpoczął przemarsz spod Domu Cechu przy ulicy Floriańskiej. W pochodzie uczestniczyło kilkadziesiąt kurkowych pocztów sztandarowych z całej Polski. Następnie w kościele  pw. Św. Jana Chrzciciela ks. Daniel Zarębski odprawił mszę św. w intencji Bractwa pamiętając także o zmarłych członkach organizacji.

Jubileusz stał się doskonałą okazją do wykonania rodzinnej fotografii. Znaleźli się na niej wszyscy  goście, którzy podczas uroczystości na krotoszyńskim Rynku dziękowali Braciom za ich pełne aktywności zaangażowanie w życie społeczne Ziemi Krotoszyńskiej.  Wśród zaproszonych nie zabrało przedstawicieli samorządu – radnego sejmiku Juliana Joksia,  starosty krotoszyńskiego Stanisława Szczotki, wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Krotoszyńskiego Ireny Rękosiewicz, wiceburmistrz Krotoszyna Joanny Król – Trąbki oraz przewodniczącej Rady Miejskiej w Krotoszynie Zofii Jamki.

W trakcie oficjalnej części obchodów prowadzonej przez Starszego Bractwa Macieja Błażejewskiego przystąpiono do wręczenia odznaczeń państwowych i brackich, a także do przyjęcia w szeregi  nowego brata. Wszystkie przybyłe poczty uhonorowano okolicznościowym proporcem.

O dziejach bractwa i istotnej roli jaką odegrało ono w historii miasta opowiedział dyrektor krotoszyńskiego muzeum Piotr Mikołajczyk.

Druga część imprezy jubileuszowej odbyła się na strzelnicy KBS, gdzie strzelano m.in. o Przechodni Puchar Prezydenta RP, oraz do Tarcz – 350-lecia KBS, Charytatywnej, Losowej i do Kura.

Tekst i zdjęcia: M. Wiśniewska