Wirtualny spacer po urzędzie

Różne oblicza autyzmu

V edycja konferencji „Porozmawiajmy o różnych obliczach autyzmu, bo... razem łatwiej i skuteczniej" - już za nami. Organizatorami wieloetapowej konferencji byli członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie oraz Stowarzyszenia „Motylek” na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie.

Co i kiedy się działo?

Od 27 marca do 7 kwietnia w holu Galerii Krotoszyńskiej (wystawa) oraz na Rynku (baner) informowano o działaniach związanych z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającym na 2 kwietnia.

29 marca w ośrodku w Konarzewie zaprezentowano „Metodę krakowską jako jedną z możliwości pracy z uczniem ze spektrum autyzmu”. Przedstawione założenia metody krakowskiej oraz osiągane efekty w pracy z dziećmi spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem oraz pozytywnymi komentarzami ze strony rodziców i nauczycieli.Po części oficjalnej trwały gorące dyskusje i wymiana zdań.

6 kwietnia 2017 w ZSP nr 2 w Krotoszynie spotkali się na warsztatach nauczyciele i specjaliści z różnych szkół i placówek. Pracowali w ramach tematu: „Uczeń ze spektrum autyzmu w przedszkolu, szkole, ośrodku wsparcia po zakończeniu edukacji”. Efektem pracy są wnioski dotyczące organizacji miejsca nauki i pracy dla osób ze spektrum autyzmu oraz współpracy z ich rodzicami/prawnymi opiekunami.

7 kwietnia 2017 r. w ośrodku w Konarzewie rodzice uczestniczyli warsztatach kulinarnych prowadzonych przez dietetyczkę, wymienili się przepisami i przygotowali kilka bezglutenowych posiłków.

Frekwencja na każdym z proponowanych spotkań przekroczyła oczekiwania organizatorów. Zainteresowanie uczestników konferencji i warsztatów wskazuje na zapotrzebowanie podejmowania działań w tym zakresie. Pięknie w nasze działania wpisało się Przedszkole „Maciuś” z Krotoszyna: dzieci uczestniczyły w „niebieskim marszu” na rzecz solidarności
z osobami autystycznymi.

Tegoroczne działania zostały wsparte przez Burmistrza Krotoszyna w ramach realizacji zadania publicznego, projektu – Organizacja działań w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Poza tym wspomogli nas: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Krotoszynie, krotoszyńska filia Książnicy Pedagogicznej z Kalisza oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Tekst i zdjęcia: SOSW Konarzew