Wirtualny spacer po urzędzie

Pogodni mają już 15 lat

Klub Seniora POGODNI w Krotoszynie świętuje swoje 15-lecie! Uroczysty jubileusz odbył się we wtorek, 28 lutego.

Klub powstał 21 marca 2002 r. Na jego czele stanęła Czesława Binek, która funkcję przewodniczącej pełni do dziś. Ponad rok później – 29 maja 2003 r. – utworzono Zespół Śpiewaczy. Dwadzieścia osób połączyła wspólna pasja i miłość do muzyki. Kierownikiem zespołu została Teresa Krawczyk. Śpiewakom towarzyszył akordeonista – najpierw był to Józef Bondzior, a od 26 września 2005 r. akompaniatorem jest Stanisław Adamczak.

W dwunastym roku istnienia (13 lutego 2014 r.) Klub Seniora POGODNI został przekształcony w Koło nr 2 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział Rejonowy w Krotoszynie.

Od samego początku zespół bierze udział we wszystkich niemalże imprezach dla seniorów, które organizowane są na Ziemi Krotoszyńskiej. POGODNI uświetniają swoim śpiewem również spotkania poza naszym powiatem. To biesiady dla seniorów, przeglądy, spotkania kolędowe i te organizowane wewnątrz klubu; kolejne wystawy w Benicach, dożynki odbywające się zarówno na terenie Powiatu Krotoszyńskiego, jak i poza nim. Sztandarową imprezą jest organizowana właśnie przez Koło nr 2 Powiatowa Biesiada „Rozśpiewany Senior” w Baszkowie.

Repertuar POGODNYCH wzbogaca się wraz z każdym rokiem działalności zespołu. Dziś to ponad 120 utworów ludowych, biesiadnych, śląskich, a także autorskich, napisanych na specjalne okazje. Wiele z nich to piosenki śpiewane jeszcze przez babcie i dziadków obecnych członków zespołu. Jak powiedział niegdyś Święty Augustyn: „Kto śpiewa – dwa razy się modli”. W repertuarze POGODNYCH nie może więc brakować również pieśni religijnych.

Jubileuszowa uroczystość odbyła się w podkoziołek. Wzięli w niej udział członkowie i sympatycy Pogodnych. Nie zabrakło oficjalnych odznaczeń, podziękowań, życzeń, kwiatów i prezentów.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Krupa