Wirtualny spacer po urzędzie

Samorządowcy jednoczą się w sprawie pociągów do Wrocławia

Od 11 grudnia nie będą kursowały pociągi osobowe na rasie Krotoszyn - Wrocław Główny. Taką decyzję podjął samorząd województwa dolnośląskiego i przed faktem dokonanym postawił mieszkańców Dolnego Śląska i Południowej Wielkopolski. Starosta Krotoszyński, burmistrzowie gmin z naszego powiatu i wójt nie zgadzają się z tym i będą apelować o przywrócenie połączeń.

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Krotoszynie odbyło się "spotkanie na szczycie" zakończone konferencją prasową. Starosta  i włodarze wszystkich gmin powiatu krotoszyńskiego postanowili zjednoczyć siły i zaapelować do samorządu Dolnego Śląska o przywrócenie połączeń kolejowych Krotoszyna z Wrocławiem. Z przyczyn ekonomicznych połączenia te mają zostać zlikwidowane już od najbliższej niedzieli, 11 grudnia.

Stanisław Szczotka, Bernard Jasiński, Maciej Bratborski, Tomasz Chudy, Mariusz Dymarski, Dariusz Dębicki i Ryszard Czuszke postanowili wystosować apel, by nie dyskryminować tych mieszkańców obu województw, dla których kolej jest najlepszym środkiem transportu. Dodatkowo do podpisania się pod apelem chcą namówić samorządowców z sąsiedniego powiatu milickiego, który również dotkliwie może odczuć zapowiadaną zmianę.

Czy jest szansa na utrzymanie połączenia kolejowego z Wrocławiem - nie wiadomo. Udało się kilka lat temu, gdy wielkopolski samorząd chciał likwidować dojazdy pociągami do Poznania. Wtedy jednak rozmowy prowadzono "ze swoimi", a teraz chodzi o inne województwo.

Zdjęcia: Małgorzata Krupa