Wirtualny spacer po urzędzie

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości

Mieszkańcy Powiatu Krotoszyńskiego uczcili pamięć tych, którzy przed laty walczyli o odzyskanie niepodległości. Uroczystości odbyły się w piątek, 11 listopada.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 18.00 na Rynku w Krotoszynie. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z całego powiatu, liczne poczty sztandarowe, harcerze oraz mieszkańcy. Całość prowadzili dwaj krotoszyńscy historycy: Piotr Mikołajczyk i Edward Jokiel. Po podniesieniu flagi na ratuszu Edward Jokiel przybliżył w kilku zdaniach okoliczności odzyskania wolności przez Polskę w roku 1918. Później przy dźwiękach Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej uczestnicy obchodów przemaszerowali pod Pomnik Wolności, gdzie składano kwiaty.

Na godz. 18.30 zaplanowano mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Celebrował ją ks. proboszcz Dariusz Kowalek. Wspólną modlitwę poprzedziła multimedialna prezentacja stu osób, najbardziej zasłużonych dla Ziemi Krotoszyńskiej. Prezentację przygotował Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie.

Po mszy św. uczestnicy obchodów przeszli do muzeum, gdzie ogłoszone zostały wyniki konkursu recytatorsko-śpiewaczego o tematyce patriotycznej.

Zdjęcia: Małgorzata Krupa