Wirtualny spacer po urzędzie

Ludowe śpiewanie w Lutogniewie

Sześć ludowych zespołów śpiewaczych zaprezentowało swoje umiejętności podczas XVI Powiatowego Przeglądu Folklorystycznego Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się 16 października 2016 w Lutogniewie. Nie zabrakło też występów solistek i wspólnej zabawy.

Organizatorem był Miejsko Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Biuro Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Krotoszynie.

Poziom zespołów ludowych z powiatu krotoszyńskiego podnosi się z roku na rok – tak stwierdzili członkowie jury, którzy w niezmienionym składzie (Maria Jędrzejczak, Elżbieta Jańczak i Paweł Płócienniczak) od lat przysłuchują się wykonaniom pieśni z naszego regionu. Najbardziej zachwyca to, że przed mikrofonami stają panie, które lata młodości dawno mają już za sobą, a i stan zdrowia pozostawia do życzenia. Śpiewanie daję im jednak wyjątkową siłę.

Goście przeglądu, którzy zebrali się w Sali Domu Ludowego w Lutopgniewie, mogli wysłuchać tradycyjnych i tych mniej znanych pieśni. Zaprezentowano też dwa obrzędy: pierwszy związany był z zapustami, drugi z wiejskim weselem. Były momenty wzruszenia, śmiechu i powagi. Każdy zespół i solista zebrał zasłużone brawa. Na zakończenie, już poza konkursem, zebranych zabawiali członkowie Kapeli z Klina.

Niestety, jurorzy nie mogli każdemu przyznać pierwszego miejsca, choć niewątpliwie na takie posunięcie mieliby ochotę. Po prezentacji wszystkich utworów i burzliwej naradzie Paweł Płócienniczak (jako przewodniczący jury) ogłosił werdykt.

Wyróżnienia otrzymali: Wróżewiacy, Lutogniewiacy, Kobierzanki. Na podium stanęli natomiast: I – Łagiewniczanie (zdobywając Puchar Starosty Krotoszyńskiego), II – Kalina (Puchar Burmistrza Krotoszyna), III – Biadkowianki (Puchar Przewodniczącego Rady Powiatowej WIR).

W kategorii solistów śpiewaków, opowiastki i satyry ludowej nagrody rzeczowe otrzymały: Mirosława Juskowiak z zespołu Kalina, Józefa Marciniak – Kobierzanki, Helena Flajszer – Biadkowianki, Halina Wałęsa – Kalina, Czesława Jarysz – Kobierzanki, Bolesława Mielicka – Biadkowianki, Krystyna Felka – Łagiewniczanie, Czesława Biniek – Kobierzanki, Jadwiga Grzesiek – Kobierzanki, Maria Pomogier – Łagiewniczanie.

Przegląd był okazją, by przypomnieć o jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich oraz złożyć życzenia członkom, zespołu Lutogniewiacy z okazji 30-lecie istnienia. Ponadto dwie członkinie KGW uhonorowane zostały „Orderem Serca Matkom Wsi”.

Dziękując wszystkim za udział w przeglądzie, Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka szczególne wyrazu uznania przekazał głównej organizatorce spotkania - Kazimierze Bardzik, dzięki której w naszym regionie pielęgnowana jest ludowa kultura i tradycja.

Tekst: Małgorzata Krupa
Zdjęcia: Dominika Szczotka