Wirtualny spacer po urzędzie

Wymiana polsko-niemiecka w Ceramie

Kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie gościli w swoich domach koleżanki i kolegów z partnerskiego Wilhelm Remy Gymnasium z Bendorfu. Opieką nad całością wymiany oraz jej organizacją zajęły się panie Jolanta Podziemska i Izabela Jasik oraz nauczyciele niemieccy: Thomas Damson i Benjamin Schmitt. W ramach wymiany polsko- niemieckiej, trwającej w naszej szkole od wielu lat, młodzież miała tym razem okazję podczas tygodniowego pobytu poznać nie tylko naszą szkołę, miasto i powiat, ale także jedno z najpiękniejszych miast polskich – Kraków.

Wizyta zaczęła się powitaniem w szkole przez dyrektor Mirosławę Cichowlas, a następnie żeńska część grupy przygotowała swoim kolegom niespodziankę z okazji Dnia Chłopca.

Obowiązkowym punktem programu podczas wizyt partnerskich są regularne zajęcia lekcyjne, w których wspólnie uczestniczymy. Nie zabrakło również atrakcji, takich jak kręgielnia, grill, wystawa LEGO, zwiedzanie Wrocławia, wspólna zabawa czy też wieczór kultury polskiej, na którym przedstawiliśmy system polskiego szkolnictwa oraz przybliżyliśmy specyfikę naszej szkoły. Jednakże najwięcej wrażeń przywieźliśmy ze wspólnego wyjazdu do Krakowa. Podczas 3-dniowej wycieczki mogliśmy zobaczyć Wawel, katedrę, krakowski Rynek wraz z kościołem Mariackim, fabrykę Schindlera, żydowską dzielnicę Kazimierz oraz wiele innych atrakcji. Punktem kulminacyjnym naszego wyjazdu było zwiedzanie obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz Auschwitz – Birkenau, ponieważ wymiana to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim poznawanie naszej wspólnej historii i aspektów kulturowych. Podsumowaniem pobytu w Auschwitz było wspólne oglądanie filmu „Chłopiec w pasiastej piżamie”, po którym pojawiła się niejedna łza w oku. Już pożegnaliśmy naszych gości, ale uzgodniliśmy także termin kolejnego spotkania…,a będzie to marzec 2017, kiedy czeka nas wielka atrakcja…Monachium

Chętnych już dzisiaj zapraszamy, każdy może przeżyć z nami ciekawą przygodę i zdobyć nowych przyjaciół.

Jednak chcielibyśmy także serdecznie podziękować tym wszystkim, bez których wymiana nie mogłaby się odbyć. Są to Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Rada Rodziców przy ZSP nr 1 w Krotoszynie, udzielający nam wsparcia finansowego oraz firma ESKA Trans, zapewniająca bezpieczny transport.

Tekst i zdjęcia: ZSP1 Krotoszyn