Wirtualny spacer po urzędzie

Rodzina szkołą miłości

„Rodzina szkołą miłości”- pod takim hasłem Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie obchodził 18 września 2016 roku kolejne już Święta Patrona Jana Pawła II. W tym roku nabrały one nowego, wyjątkowego charakteru. Zostały bowiem połączone z Marszem dla Życia i Rodzin współorganizowanym przez Krotoszyńskie Stowarzyszenie Rodzin.

Uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście oraz sympatycy szkoły zebrali się na mszy świętej w kościele Parafii p.w. św. Andrzeja Boboli sprawowanej w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli. Najpierw dyrektor Krzysztof Grobelny przypomniał, że w tym roku obchodzony jest 10 Jubileusz poświęcenia sztandaru szkoły. To podniosłe wydarzenie miało miejsce 8.10.2006r. - wtedy to o godz. 12:30, w Krakowie w kaplicy arcybiskupów,  aktu poświęcenia dokonał ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Następnie uczestnicy uroczystości z uwagą obejrzeli krótki film wspomnieniowy upamiętniający tamtą ceremonię. Wśród honorowych gości był Andrzej Dera, który przeczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do całej społeczności ZSP nr 3 im. Jan Pawła II w Krotoszynie.

Po mszy św. delegacja uczniów oraz goście złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Jana Pawła II przy kościele, a następnie wszyscy udali się do szkoły. Dalsze uroczystości odbyły się na boisku przed obeliskiem upamiętniającym Patrona. Wysłuchaliśmy nagrania fragmentu homilii Jan Pawła II wygłoszonej w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku w Sanktuarium św. Józefa.

Dyrektor przywitał młodzież, nauczycieli oraz przybyłych gości. W tym roku nasze święta swoją obecnością uhonorowali:
Andrzej Dera - prawnik, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, od 2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Marlena Maląg -  wicewojewoda  wielkopolski
Łukasz Mikołajczyk - polityk, nauczyciel i samorządowiec, senator IX kadencji
Tomasz Ławniczak- polityk, nauczyciel i samorządowiec, poseł na Sejm VIII kadencji
Przemysław Wójcik - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie
Leszek Kulka - Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego
Ks. Kanonik Stanisław Mieszała - proboszcz Parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie
Ks. Prałat dr Zbigniew Cieślak - Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu

W swoich wystąpieniach wszyscy zgodnie gratulowali szkole Jubileuszu oraz podjętych inicjatyw wychowawczych i życzyli dalszych sukcesów w realizacji nauk Jana Pawła II.

Zgodnie z tradycją w Święto Patrona uczniowie klas pierwszych, poprzez złożenie uroczystego ślubowania na sztandar, zostali  oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej. Ceremonię przeprowadził dyrektor szkoły Krzysztof Grobelny.

Dalsza część uroczystości przybrała formę rodzinnego festynu. Można było wysłuchać występy zespołów muzycznych, obejrzeć piosenki i tańce dzieci z przedszkoli: „Biedronka” i „Słoneczko”, wziąć udział w licznych konkursach i zawodach sportowych, skorzystać z cennych porad i wskazówek pań policjantek, dotyczących bezpieczeństwa dzieci na drodze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska plastyczne i fryzjerskie. Wszyscy mogli częstować się znakomitymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców naszych wychowanków. Uzdolnieni uczniowie, kształcący się w zawodach gastronomicznych,  pod kierunkiem Anny Podziomek przygotowali dla gości pyszny posiłek.

Mimo dość chłodnej aury, Święto Szkoły minęło w ciepłej, przyjacielskiej atmosferze. W naszej pamięci pozostaną słowa Patrona o wielkiej odpowiedzialności jaka spoczywa na młodych ludziach, ich rodzicach i wychowawcach. Jego nauki są cennym drogowskazem w życiu kolejnych pokoleń…

Tekst i zdjęcia: ZSP 3 Krotoszyn