Wirtualny spacer po urzędzie

Mistrzostwa sumo u stóp ratusza

W minioną sobotę, 8 sierpnia br. na krotoszyńskim rynku odbyły się XI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sumo Poland OPEN  2015. Do rywalizacji o najwyższe laury na dohyō stanęli zapaśnicy i zapaśniczki sumo z ośmiu państw, w tym również z dalekiej Japonii. Oprócz zmagań w pojedynkach mistrzowskich, kibice mieli okazję obserwować mecz międzynarodowy pomiędzy reprezentacją Japonii i Polski. Po zaciętych walkach lepsi okazali się goście z „Kraju Kwitnącej Wiśni”, pokonując reprezentantów Polski 2:1.

Zwycięzcy mistrzostw, w poszczególnych kategoriach:

Kobiety:
Svietlana Trosiuk – kat. 65 kg, Magdalena Strajnowska – 73 kg, Kerstin Schmidsdorf – 80 kg, Iva Berezovska – kat. OPEN

Mężczyźni:
Kostya  Bułatov– kat. 85 kg, Aron Rozum – kat. 100 kg, Michała Luto – 115 kg oraz Oleksadr Veresiuk – kat. OPEN.  

Puchary i nagrody rzeczowe w kat. – 73kg kobiet i - 100kg mężczyzn fundował starosta krotoszyński Stanisław Szczotka.
Organizatorem zawodów był Polski Związek Sumo. Patronatem honorowym objął turniej ambasador Japonii w Polsce pan Makoto Jamanaka, którego reprezentowała pierwsza sekretarz ambasady pani Sumie Arima. Podziękowała ona za zaproszenie do Krotoszyna wyrażając radość z faktu, iż jest on stolicą japońskiej sztuki walki jaką jest sumo. Dokonała też uroczystego otwarcia mistrzostw.
Z dalekiej Japonii przyjechała również wraz zawodnikami sumo pani Mayumi Ishikura z Departamentu współpracy międzynarodowej i kultury Prefektury SHIMANE.
Zawody zaszczycili obecnością parlamentarzyści : Andżelika Możdżanowska, Mariusz Witczak i Przemysław Krysztofiak oraz radny  Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Julian Jokś. Powiat Krotoszyński reprezentował starosta krotoszyński Stanisław Szczotka, a Miasto i Gminę Krotoszyn burmistrz Franciszek Marszałek oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Zofia Jamka.
Podczas uroczystego otwarcia zawodów minister A. Możdżanowska wręczyła prezesowi PZS Dariuszowi Rozumowi oraz członkowi zarządu związku Dariuszowi Fabianowskiemu „Odznaki Honorowe za zasługi Dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” nadane przez Ministra Gospodarki wicepremiera Janusza Piechocińskiego.
Sympatyczny prezent przekazali goszczący reprezentanci Japonii –  Akihiro Ikeda , Ko Yawata i Yoshihiko Yamasaki . Była to flaga miasta-wyspy Oki, które nawiązało współpracę z Krotoszynem oraz materiał na tradycyjne pasy sumoków – mawashi.
Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie przygotowali dla najcięższego i najlżejszego zawodnika (Mateusz Konieczny)  dwukilogramowe golonki z kapustą!
Tegoroczny turniej wsparły – Powiat Krotoszyński oraz Miasto i Gmina Krotoszyn, a także liczni sponsorzy, którzy ufundowali nagrody dla zawodników i uczestników towarzyszącego zawodom konkursu kulinarnego.

Patronem medialnym Sumo POLNAD OPEN 2015 był TVN MeteoACTIVE.