Wirtualny spacer po urzędzie

Sukces młodych chemików z Kołłątaja

Dzień 4 czerwca br. na długo pozostanie w pamięci  grupy chemików z krotoszyńskiego I LO im. Hugona Kołłątaja. Właśnie w tym dniu odbyło się uroczyste zakończenie XXIX edycji projektu „Młody chemik eksperymentuje” na Politechnice Wrocławskiej.  Kołłątaj, po raz drugi uczestnicząc w tym przedsięwzięciu, odniósł duży sukces.

W skład tegorocznej grupy reprezentującej nasze liceum, pod przewodnictwem Pani mgr. Ilony Kocel,  wchodziło 9 uczniów: Sara Pomogier, Maria Baranowska, Anna Glinkowska – kl.II oraz Julia Kocel, Michał Orzechowski, Julia Dzierla, Aleksandra Otworowska, Alicja Kramarz i Katarzyna Siekierkowska – kl.I. Wszyscy uczestnicy tego kursu z naszego liceum ukończyli go z wysokimi wynikami. Uczennica klasy I naszej szkoły – Aleksandra Otworowska uzyskała najwyższy wynik spośród wszystkich uczestników projektu. Wyróżnienie w sesji posterowej uzyskały również nasze uczennice: Julia Dzierla i Aleksandra Otworowska. Wszyscy odebraliśmy zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu z rąk profesorów Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego, członków rektoratu i prof. dr.  hab. Wojciecha Witkiewicza – dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, sławnego chirurga, gościa specjalnego tegorocznej uroczystości.

Projekt „Młody chemik eksperymentuje” jest realizowany na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Obejmuje zajęcia laboratoryjne z chemii nieorganicznej i chemii analitycznej, kurs odbywa się w dwóch semestrach. Jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Jako uczestnicy tego kursu mieliśmy okazję poznać system nauki na studiach, byliśmy traktowani na równi ze studentami. Naszym obowiązkiem było zaliczenie wszystkich ćwiczeń podczas zajęć w laboratorium, na ich podstawie  pisaliśmy sprawozdania, oceniane później przez prowadzących profesorów, zdawaliśmy kolokwia. Ponadto każdy z nas przygotowywał prezentację multimedialną, którą przedstawialiśmy następnie na sali wykładowej PWr przed wszystkimi uczestnikami i gronem profesorów oceniających naszą pracę. Ostatnim elementem było przygotowanie posterów naukowych przez wybranych uczniów oraz ich prezentacja podczas zakończenia projektu.

Jednak kurs ten to nie tylko „sztywne” zajęcia w laboratorium. Braliśmy udział w wycieczce do Hydropolis – niedawno otwartego, jedynego w Polsce centrum wiedzy o wodzie. W dniach 17-18 maja br. odbył się także wyjazd do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku k. Otwocka. Wyjazd ten chyba najdłużej zapamiętamy, ponieważ znaleźliśmy się w gronie niewielu, którzy mieli okazję wejścia do jedynego w Polsce reaktora jądrowego „Maria”.

Udziałowi w projekcie zawdzięczamy ogrom doświadczeń i wiedzy, którą we wspaniały sposób przekazali nam profesorowie , których zdążyliśmy poznać w ciągu tych 9 miesięcy. Przede wszystkim nabyliśmy wszystkie niezbędne umiejętności pracy w laboratorium, poznaliśmy system nauki studentów, z którym czasami trudno było się nam zmierzyć. Odwiedziliśmy niesamowite miejsca pogłębiające naszą wiedzę, a tym samym wzbudzające ciekawość i zapał do dalszej nauki i poznawania świata.

Śmiało mogę powiedzieć, że warto było, mimo trudu, sporego wkładu pracy i czasu, który musieliśmy poświęcić. Pełne ciepła i życzliwości słowa profesorów skierowane do nas podczas zakończenia oraz gratulacje, które od nich przyjęliśmy upewniły nas, że wykonaliśmy świetną robotę.  Wszystko to tylko motywuje nas do dalszego działania.                                      

Tekst i zdjęcia: I LO Krotoszyn