Wirtualny spacer po urzędzie

„Noc bibliotek” w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej

Krotoszyńscy miłośnicy książek i kina mieli okazję spotkać się w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej z Bronisławem Cieślakiem – aktorem znanym z popularnego niegdyś serialu „07 zgłoś się”, a obecnie występującym w serialu „Malanowski i partnerzy”. W spotkaniu, które po raz pierwszy odbyło się w KBP w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc w bibliotece”, wziął udział także autor książek Dariusz Rekosz.

Goście wspólnie poprowadzili turniej detektywistyczny, którego uczestnicy rozwiązywali zagadkę zabójstwa angielskiego lorda. Zeznania siedmiu podejrzanych osób odczytał gość wieczoru Bronisław Cieślak. Uczestnicy musieli wcielić się w rolę detektywów i wytypować mordercę. Podpowiedź stanowiło osiem zadań, rozwiązanie których wyeliminowało kilku podejrzanych. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem starali się odgadnąć „kto zabił lorda?”.  Zagadka wydawała się początkowo prosta, ale okazała się skomplikowana. Najszybciej prawidłowej odpowiedzi udzielił Michał Kobuszyński, który w nagrodę otrzymał książki. W drugiej części spotkania można było zadawać pytania które dotyczyły m.in. seriali w których grał zaproszony gość. Po spotkaniu każdy mógł zamienić słowo ze słynnym porucznikiem i uzyskać autograf.

O godz. 21.00 rozpoczął się  Turniej Piłki Nożnej, przygotowany dla dzieci. Poprowadził go Dariusz Rekosz, autor książek dla dzieci i młodzieży, Honorowy Ambasador Literatury Dla Dzieci i Młodzieży „Kampanii Mama, Tata &... Myself?”.

Uczestnikami byli uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, z opiekunem Łukaszem Baranem. Na wstępie wszyscy wzięli udział w losowaniu barw narodowych i nazwisk piłkarzy, którymi posługiwali się w czasie całej zabawy. Wyciągając losowo cukierki w barwach pomarańczowych i zielonych podzielili się na dwie drużyny. Następnie uczestnicy utworzyli duża planszę, na której namalowali barwy klubowe. Później nastąpił szereg quizów, zgadywanek i konkursów a także warsztatów plastycznych, wszystko o tematyce piłki nożnej. Zwyciężył Igor Bielawny, za co otrzymał zestaw książek. Aby urozmaicić program, odbyły się mini turnieje, które wymagały sprawności fizycznej i dostarczyły wielu emocji. Po atrakcjach wieczoru ok. godziny 2.00 zawodnicy rozłożyli karimaty i oglądali filmy do godz. 6.00. O tej porze nastąpiła pobudka. Wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa w turnieju i w towarzystwie rodziców udali się do domu.

Dyrektor i pracownicy biblioteki dziękują pizzeriom Capri, Verona i Papa Pizza za ufundowanie pizzy na poczęstunek dla wszystkich oraz pani Marioli Kaźmierczak, dyrektorowi ZS nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie za współpracę przy organizacji „Nocy bibliotek” w KBP.

Tekst: Beata Waleńska, Wiesława Patalas
Zdjęcia: Beata Waleńska, Marlena Nabzdyk, Marcin Laska