Wirtualny spacer po urzędzie

Młodzież ZSP NR 1 z wizytą w Bendorfie

Kolejny raz grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie wraz z opiekunami – Jolantą Podziemską i Izabelą Jasik, gościła w szkole partnerskiej Wilhelm Remy Gymnasium w Bendorfie.

W ramach rewizyty uczniowie Ceramy mogli poznać niemiecką kulturę i obyczaje, goszcząc w domach u swoich niemieckich kolegów oraz uczestnicząc w wieczorze kultury niemieckiej, przygotowanym przez ich rówieśników. Była to również okazja do porównania systemu oświaty w obu krajach oraz samego stylu prowadzenia zajęć, gdyż do południa polscy uczniowie brali udział w zajęciach szkolnych. WRG Bendorf to szkoła integracyjna, dlatego mogliśmy zobaczyć, jak przebiegają lekcji z uczniami niepełnosprawnymi a niektórzy z nas mogli przez chwilę wcielić się w sytuację osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim, pokonując przeszkody dnia codziennego. Była to dla nas niesamowita lekcja życia. Strona niemiecka zapewniła nam także mnóstwo atrakcji turystycznych, wśród nich znalazł się również wyjazd do stolicy finansowej Niemiec, zwanej także niemieckim Manhattanem, a mianowicie do Frankfurtu nad Menem. Zwiedziliśmy również Koblencję, Bendorf a pobyt u naszych przyjaciół zakończyliśmy wizytą w parku rozrywki.

Wymiana międzynarodowa uczniów jest doskonałą okazją do doskonalenia umiejętności językowych, pokonywania barier językowych ale przede wszystkim do nawiązywania nowych przyjaźni i przełamywania stereotypów.

Ten 9-dniowy pobyt (21- 29 kwietnia) możliwy był dzięki wsparciu finansowemu PNWM oraz Rady Rodziców przy ZSP nr 1 w Krotoszynie. Dziś pozostają nam tylko wspomnienia, zdjęcia oraz nadzieja na szybki przyjazd uczniów WRG do Krotoszyna.

Tekst i fot: ZSP 1 Krotoszyn