Wirtualny spacer po urzędzie

Viva krotoszyńscy seniorzy!

22- 23 kwietnia 2016 r. w Poznaniu odbyła się VII edycja Targów Viva Seniorzy! Wzięło w niej udział 250 seniorów z powiatu krotoszyńskiego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie jako Koordynator Partnerstwa na rzecz Aktywizacji Seniorów w Powiecie Krotoszyńskim wspólnie z Polskim  Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów zaaranżowało stoisko wystawiennicze. Krotoszyńscy seniorzy prezentowali wyroby ze słomy i skóry, a ich prace wzbudzały zachwyt wśród zwiedzających.

W ciągu dwóch dni Międzynarodowe Targi Poznańskie odwiedziło kilka tysięcy osób. Zwiedzający mieli możliwość zapoznać się z ofertą usług komercyjnych (sanatoriów, wczasów, sprzętów medycznych, kosmetyków itp.), jak i z propozycjami nieodpłatnego spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich zainteresowań przygotowanymi przez różne instytucje i organizacje pozarządowe.

Targom towarzyszyła konferencja naukowa pn. „Senior – to nie ja? Czy jesteśmy przygotowani na starzenie się społeczeństwa? Kierunki rozwoju mieszkalnictwa w kontekście starzenia się społeczeństwa. Działania samorządów na rzecz poprawy jakości życia seniorów”. Podczas konferencji została poruszona tematyka roli Towarzystw Budownictwa Społecznego w kształtowaniu polityki mieszkaniowej gmin, mieszkań chronionych dla seniorów, roli domów pomocy społecznej w starzejącym się społeczeństwie, usług opiekuńczych dla seniorów w oparciu o teleopiekę i pomoc środowiska lokalnego. W konferencji uczestniczył dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie – Andrzej Piotrowski, dzięki czemu uzyskał cenne informacje i wskazówki do zastosowania podobnych rozwiązań na terenie powiatu krotoszyńskiego.

W trakcie Targów odbywały się liczne warsztaty np. język angielski dla turystów, „Usprawnianie mowy i języka dla osób, którym słowo czasem umyka”, „Myśl pozytywnie – ćwicz intensywnie”, „Śpiewoterapia – ćwiczenia oddechowe, relaksacja przy muzyce”, „Czas wolny a poszukiwanie pasji życia”. Seniorzy uczestniczący w warsztatach rękodzieła wykonywali piękne i niepowtarzalne prace - ozdobne słoiczki, zakładki do książek, serca, motyle itp. Na osoby szukające motywacji do wprowadzenie do swojego życia ruchu i aktywności fizycznej, czekała specjalnie przygotowana przestrzeń sportowo-rekreacyjna. W ofercie pojawiła się m. in. gimnastyka z elementami tańca brzucha, nordic walking, tańce, ćwiczenia z szarfami i piłkami, tai chi, ćwiczenia koordynacji psychoruchowej po urazach, czy też warsztat rehabilitacji kardiologicznej. Równie bogata była tegoroczna oferta kulturalna, wśród gwiazd znaleźli się Maja i Andrzej Sikorowscy, Tercet Egzotyczny, DJ Michał Fogg, Dixie Company, artyści Teatru Muzycznego. 

Tekst i foto: PCPR