Wirtualny spacer po urzędzie

Działają, aby w przyszłości było lepiej

Na temat aktualnej sytuacji Szpitala Powiatowego w Krotoszynie rozmawiano podczas konferencji prasowej, którą Starosta Krotoszyński zorganizował w miniony czwartek, 28 kwietnia 2016 r.

W spotkaniu udział wziął starosta Stanisław Szczotka, wicestarosta Paweł Radojewski, skarbnik powiatu Andrzej Jerzak, a także nowy dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie Krzysztof Kurowski i Agnieszka Pachciarz, doradca ds. restrukturyzacji szpitala w Krotoszynie.

Starosta przyznał, że konferencja jest pokłosiem informacji, które niedawno ujrzały światło dzienne. Dotyczyły one m.in. zadłużenia szpitala w parabankach.

Sytuację finansową omówił dyrektor Kurowski. Podkreślił przy tym, że wraz z Agnieszką Pachciarz nie czekają na kolejne audyty, tylko podejmują działania, które pozwolą opanować sytuację. Szpital znalazł się na skraju przepaści i trzeba zrobić wszystko, aby w tę przepaść nie spadł.

Starosta Stanisław Szczotka zaznaczył, że zadłużenie szpitala nie ma nic wspólnego z podejmowanymi ostatnio inwestycjami. - Inwestycje i działalność bieżąca to zupełnie inne pieniądze – mówi starosta. Z budżetu powiatu można bowiem dofinansować remont czy rozbudowę, nie można natomiast dać ani złotówki na płace czy leki. To pokryte musi być z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Skoro jest zadłużenie, nie da się uniknąć ruchów personalnych. Dyrektor uspokaja jednak i dementuje pogłoski o masowych zwolnieniach. Podjęte kroki w obszarze zatrudnienia to reorganizacja pracy we wszystkich oddziałach i grupach pracowniczych, likwidacja nadgodzin, likwidacja umów – zleceń zawieranych z etatowymi pracownikami. To także dążenie do właściwej realizacji kontraktu.

Dziennikarze z krotoszyńskich gazet mieli sporo pytań. Pytano na przykład personalnie o kadrę lekarską. Dyrektor potwierdził to, że ordynator chirurgii Andrzej Milewski niebawem zakończy pracę na swoim stanowisku i że nowy ordynator zostanie wybrany spośród obecnych lekarzy pracujących na tym oddziale. Dyrekcja rozstała się też z dotychczasową ordynator rehabilitacji w Koźminie Wlkp. Iwonę Polak zastąpiła Izabela Laber-Napora.

Krzysztof Kurowski uważa, że liczba lekarzy w szpitalu jest optymalna, chociaż w niektórych oddziałach jest ich zbyt wielu, w innych potrzebne byłoby wzmocnienie.

- Chciałabym, żeby wprowadzane zmian były zrozumiane, zarówno przez personel, jak i pacjentów. Pracownicy szpitala powinni mieć świadomość, że jeśli nie będziemy podejmować działań zmierzających do zmian, to miejsca pracy rzeczywiście mogą być zagrożone. Chciałabym też, żeby w obecnej sytuacji żadnego zagrożenia czuli mieszkańcy powiatu. Wszyscy powinni mieć przekonanie, że w przyszłości będzie lepiej – podkreśla Agnieszka Pachciarz.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Krupa