Wirtualny spacer po urzędzie

Młodzieżowe sukcesy w dziedzinie motoryzacji

21 kwietnia 2016 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie odbył się etap powiatowy XX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Organizacją tradycyjnie zajęli się: Starostwo Powiatowe w Krotoszynie i Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie.

W konkursowych zmaganiach zmierzyli się reprezentanci  następujących szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K. F. Libelta w Krotoszynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp., Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Kobylinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach i oczywiście drużyna gospodarzy - uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie.

Uczestnicy turnieju rozegrali między sobą cztery konkurencje. Najpierw musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i rozwiązać test wiedzy o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz test z historii polskiej motoryzacji. Później przyszedł czas na praktykę - uczniowie mieli do wykonania zadania dotyczące codziennej obsługi samochodu. Musieli ocenić stan techniczny pojazdu, a następnie sprawnie i zgodnie z wymogami usunąć wykryte usterki. Trzecią konkurencją był sprawdzian z umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zadaniem młodych miłośników motoryzacji było przedstawienie zasad zachowania podczas wypadku drogowego. Jury zwracało uwagę na precyzję, właściwą koordynację, opanowanie i oczywiście wiarygodność działań. Ostatnią konkurencją była jazda sprawnościowa samochodem po torze przeszkód. Tę najbardziej widowiskową część turnieju rozegrano na boisku szkolnym przy dużym dopingu zgromadzonych uczniów.

Po rywalizacji wszystkich drużyn organizatorzy zaprosili na pokaz ratownictwa drogowego.

Pełną emocji rywalizację wygrali reprezentanci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach. Tuż za nimi na drugiej pozycji uplasowali się gospodarze-uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. J. Pawła II w Krotoszynie. Trzecie miejsce zdobyli zawodnicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp..

Zwycięzcy będą reprezentować Powiat Krotoszyński na eliminacjach wojewódzkich.

Na zakończenie turnieju wicestarosta Paweł Radojewski, mł. insp. Mariusz Jaśniak – p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Krotoszynie oraz Ryszard Czuszke – wiceburmistrz  Krotoszyna, wręczyli zwycięzcom puchary i nagrody.

Nagrodę specjalną wywalczył uczeń zwycięskiej drużyny Oliwier Smoliga; był to kurs prawa jazdy kat A. ufundowany przez ODZ Stanisław Paterek Koźmin Wlkp.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za ufundowanie nagród. Szczególne podziękowania kierowane są do:
- Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Stanisław Paterek Koźmin Wlkp.
- Firmy Fiat – Krotoszyn Marek i Roman Piotrowscy,
- P.H.U.T. EP'a - Edmund Pestka
- Zespołu Szkół dla Dorosłych Profesja w Krotoszynie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Tekst: ZSP 3 Krotoszyn, zdjęcia: Małgorzata Krupa