Wirtualny spacer po urzędzie

W Konarzewie rozmawiali o autyzmie

18 kwietnia 2016 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie odbyła się III edycja konferencji o autyzmie „Porozmawiajmy o różnych obliczach autyzmu, bo… razem łatwiej i skuteczniej.”

Konferencję objęły patronatem stowarzyszenia: MOTYLEK na rzecz dzieci specjalnej troski przy SOSW im. ks. J Twardowskiego w Konarzewie oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Libelta w Krotoszynie.

W pierwszej części spotkania, na które przybyła liczna grupa rodziców, terapeutów i nauczycieli z powiatu krotoszyńskiego, uczestnicy wysłuchali trzech prezentacji. Agnieszka Kempińska (psycholog) i pani Kinga Krawczyńska(pedagog)
z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Krotoszynie przedstawiły metody diagnozowania dzieci w różnym wieku z problemami odbioru i analizowania bodźców oraz reagowaniem na nie. Sylwia Mrowińska opowiedziała o historii swojego syna – 14-letniego dzisiaj Kacpra – o pracy z nim w domu, w przedszkolu i w szkole. „Autyzm i co dalej” to tytuł trzeciej i ostatniej prezentacji – Patrycji Klonowskiej i Anety Szymanowskiej, nauczycielek – terapeutek w ośrodku. Opowiedziały o metodach pracy w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz pracy w klasie pierwszej.

Uczestnikom spotkania utkwiło w pamięci zdanie, które mówi o tym, że nie teoria ale dziecko jest dla nas najważniejsze…

Należy nie tylko czytać książki, ale przede wszystkim zacząć czytać swoje dziecko.

Podczas przerwy kawowej wszyscy skorzystali ze słodkiego poczęstunku, a rodzice i terapeuci mogli zapoznać się z licznymi pozycjami książkowymi o autyzmie, które przygotowały na stoisku Beata Urbańska i Jolanta Kmiecik z Biblioteki Pedagogicznej w Krotoszynie.

W drugiej części spotkania (już w mniejszym gronie) w emocjonalnej dyskusji o terapii, ale przede wszystkim o akceptacji swoich dzieci i jak najlepszym przygotowaniu ich do życia z ludźmi i dla ludzi, zabrali głos rodzice.

Spora liczba rodziców, terapeutów i nauczycieli, którzy zainteresowali się konferencją, świadczy o tym, że problem identyfikowany z kolorem niebieskim ciągle rodzi wiele pytań, ale mamy na nie i coraz więcej odpowiedzi….

Organizatorzy dziękują wszystkim nauczycielom oraz osobom spoza naszego ośrodka, które przyczyniły się do zorganizowania konferencji.

Tekst: Alina Selbirak, zdjęcia: SOSW Konarzew