Wirtualny spacer po urzędzie

Wizyta Holendrów w Ceramie

Grupa 25 Holendrów z zaprzyjaźnionej szkoły ROC A 12 z miejscowości Velp odwiedziła krotoszyński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie. Była to coroczna, dziewiąta już wizyta, wizyta była przepełniona wspólnymi zajęciami sportowymi, wycieczkami oraz realizacją projektu ekonomicznego związanego z badaniem potrzeb rynku.

W ramach projektu uczestnicy przygotowali specjalne ankiety, prowadzili badania pod kątem możliwości wprowadzenia na polski rynek dwóch tradycyjnych produktów z Holandii. Badania te prowadzono zarówno na targowisku, jak i w centrum miasta, aby następnie zająć się analizą ekonomiczną zdobytych wyników.

Wizyta była również okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania przyjaźni pomiędzy uczestnikami. W czasie pobytu uczniowie z ZSP nr 1 wraz z gośćmi uczestniczyli w pokazowych zajęciach w laboratorium chemicznym oraz w grach ulicznych w języku angielskim i niemieckim, gdzie w niekonwencjonalny sposób zaznajamiali się z naszym miastem i jego historią. Holendrzy odwiedzili również Oświęcim oraz Wrocław, gdzie mogli być świadkami inauguracji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.

Nie zabrakło akcentów sportowych. Zorganizowano turniej halowej piłki nożnej z udziałem dwóch drużyn z ZSP nr 1 oraz dwóch drużyn holenderskich. W finale po zaciętej dogrywce i serii rzutów karnych wygrali goście.

Wymiana tego typu to świetny sposób na oderwanie się od szkolnej rzeczywistości, praktyczną naukę języków obcych, a przede wszystkim nawiązanie wielu nowych znajomości i zdobycie nowych doświadczeń.

Tekst: R. Gruchalski, fot. ZSP 1 Krotoszyn