Wirtualny spacer po urzędzie

Sukces uczennic krotoszyńskiego ekonomika

Drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie zajęła czwarte miejsce w Wielkopolsce i kwalifikację do kolejnego etapu konkursu dotyczącego ubezpieczeń społecznych.

Organizatorem konkursu pt. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W pierwszym, wielkopolskim etapie konkursu, wysokie czwarte miejsce zajął zespół uczennic z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w składzie: Zuzanna Bzdęga, Monika Liberska, Anna Mrzywka z klas technikum ekonomicznego. Ekipa ta zapewniła sobie więc udział w II etapie konkursu, który odbędzie się 14 marca 2016 r. w poznańskim oddziale ZUS.

Konkurs jest pokłosiem realizowanego przez uczniów krotoszyńskiego ekonomika projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”. Dlaczego trzeba płacić składki na ubezpieczenie? Jak zarejestrować firmę w ZUS? Jaka jest różnica między niepełnosprawnością a niezdolnością do pracy? Między innymi odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie klasy 2d, kształcący się w zawodzie technik ekonomista, podczas zajęć z projektu „Lekcje z ZUS”. Jest to projekt autorski Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w cyklu czterech lekcji o tematyce związanej z ubezpieczeniami społecznymi:
1. Świadomy zawsze ubezpieczony.
2. Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki.
3. Emerytura – Twoja przyszłość w Twoich rękach.
4. E-ZUS, czyli firma pod ręką.

Dzięki zdobytej wiedzy uczestniczący w nich uczniowie będą znali swoje prawa i obowiązki wchodząc w przyszłości na rynek pracy, zakładając własną firmę, czy podejmując choćby niewielką aktywność zawodową podczas nauki w szkole wyższej. Tematyka zajęć pozwalała w pełni zrozumieć logikę działania systemu ubezpieczeń społecznych, w tym systemu emerytalnego i poznać zasady prowadzenia własnego biznesu w aspekcie tychże ubezpieczeń.

Magdalena Karwik, opiekunka konkursowej drużyny